Start
 
FZZ Metalowcy
Informator Związkowy 1/2015 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
piątek, 26 czerwca 2015 14:13

Szanowne koleżanki i koledzy – Metalowcy. Pragniemy przekazać na wasze ręce propozycję publikacji, która powinna stać się zapisem działań oraz wydarzeń, jakie towarzyszą naszej Federacji. Mamy nadzieję, że ten Informator Związkowy będzie również kroniką naszego życia związkowego, jakie toczy się w poszczególnych Okręgach i Zakładowych Organizacji Związkowych.

Niech będzie on zapisem tych wszystkich starań, jakie codziennie wykonujemy na rzecz poprawy sytuacji ludzi żyjących z pracy własnych rąk, a także nośnikiem naszych wartości i idei.

Zdajemy sobie sprawę, że w dzisiejszym świecie głównym nośnikiem medialnym jest Internet, jednak jak wykazały niedawne badania naukowe najtrwalszym zapisem, którego może pokonać wyłącznie ogień lub woda nadal pozostaje papier. Stąd nasza propozycja, aby nie tylko strona internetowa, ale również wydanie papierowe nam towarzyszyło.

Wiemy, że nie dorównamy naszemu tygodnikowi „Metalowiec”, którego ostatni numer ukazał się w grudniu 1990 roku a więc praktycznie 25 lat temu, ale niech nasz Informator Związkowy dostępny w formie pdf., będzie próbą nawiązania do tradycji „Metalowca”

Na zakończenie prośba, do naszych działaczy związkowych, aby przysyłali materiały, które będzie można umieścić w naszym informatorze.

 

Zarząd Federacji

Poprawiony: piątek, 26 czerwca 2015 14:21
 
Za wolność, prawo i chleb” pod takimi hasłami protestowali 59 lat temu Metalowcy z HCP Cegielski w Poznaniu PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
poniedziałek, 22 czerwca 2015 19:36

28 czerwca 2015 mija 59 lat od pierwszego strajku i pierwszego buntu robotniczego o zasięgu ogólnopolskim, jaki miał miejsce w PRL. Strajk wybuchł w czwartek 28 czerwca 1956 roku w Zakładach Przemysłu Metalowego H. Cegielskiego (wówczas noszących nazwę Zakładów im. Józefa Stalina) i przerodził się w spontaniczny protest uliczny Wielkopolan przeciw władzy.

Bezpośrednią przyczyna strajku było wycofanie się Ministra Przemysłu Maszynowego Romana Fidejskiego z warszawskich uzgodnień z robotnikami, jakie zostały uzgodnione w trakcie wizyty delegacji u ministra. Załoga największego poznańskiego zakładu zgłaszała pretensje w sprawie niesłusznie pobieranego przez trzy lata podatku od więcej zarabiających przodowników pracy i pracowników akordowych, cofnięcie zawyżonych norm, które powodowały realny spadek zarobków, wypłatę pieniędzy za nadgodziny, skrócenie czasu pracy w soboty do sześciu godzin i poprawę bezpieczeństwa higieny pracy.

Na transparentach widniały hasła: "Chcemy wolności", "Chcemy chleba", "Chcemy religii w szkołach". Do manifestantów dołączyli robotnicy z innych zakładów i mieszkańcy miasta. Na ówczesnym placu Stalina zebrało się 100 tysięcy osób. Część demonstrantów weszła do gmachu Komitetu Wojewódzkiego PZPR i wyrzuciła stamtąd popiersia Lenina oraz dokumenty partyjne. Tłum wdarł się do więzienia na Młyńskiej, gdzie rozbroił strażników i uwolnił więźniów. Strajk generalny w zakładach im. Hipolita Cegielskiego, połączony z demonstracjami ulicznymi, został krwawo stłumiony przez wojsko i milicję. W trakcie dwudniowych zamieszek na ulicach Poznania zgniło 79 osób a ok. 800 osób zostało rannych.

Poznański Czerwiec 1956 r. był pierwszym w Polsce masowym wystąpieniem robotniczym przeciwko komunistycznym władzom i w bardzo poważnym stopniu przyspieszył zmiany polityczno-gospodarcze w PRL.

W poniedziałek 29 czerwca 2015 o godz. 14.15 przed główną bramą zakładu koleżanki i koledzy pracownicy Cegielskiego, Metalowcy, jak co roku uczą pamięć tych wydarzeń w trakcie uroczystego apelu.

Odezwa.

FZZ Metalowcy

Mirosław Grzybek

Poprawiony: poniedziałek, 22 czerwca 2015 19:44
 
Co dalej z przetargiem na śmigłowce dla polskiej armii ? PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
czwartek, 11 czerwca 2015 16:25

Nie cichną komentarze oraz spekulacje dotyczące ogłoszonym przez Rząd RP oraz MON przetargiem na śmigłowiec wielozadaniowy dla polskiej armii, który „wygrał” francuski Aribus Helicopters. Rząd broniąc swojej decyzji „informuje ile to miejsce pracy powstanie oraz jakie korzyści osiągnie województwo łódzkie w związku z ulokowaniem „produkcjinowego śmigłowca w zakładach WZL 1. A jaka jest prawda?

Najlepszym komentarzem niech będzie treść listu otwartego, jaki skierowali przedstawiciele ZOZ działających w WSK PZL Świdnik do koleżanek i kolegów z Wojskowych Zakładów Lotniczych NR 1 w Łodzi. – tekst listu otwartego- pdf.

 

FZZ Metalowcy

Mirosław Grzybek

Poprawiony: czwartek, 11 czerwca 2015 16:33