Start
 
FZZ Metalowcy i Hutnicy
Posiedzenie Zespołu Trójstronnego ds. Społecznych Warunków Restrukturyzacji Hutnictwa PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
piątek, 23 sierpnia 2019 21:21

W dniu 20 sierpnia 2019 r. w Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog” odbyło się posiedzenie Trójstronnego Zespołu ds. Społecznych Warunków Restrukturyzacji Hutnictwa, któremu przewodniczył Sekretarz Stanu Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii Marcin Ociepa.

Spotkania zostało zwołane na wniosek strony związkowej wobec nasilających się problemów w polskim hutnictwie stali a w szczególności o sytuacji w Oddziale Huty ArcelorMitall w Krakowie, w Hucie Częstochowa, w Hucie Pokój Rudzie Śląskiej oraz w Hucie Łabędy.

W trakcie dyskusji dotyczącej odroczenia w czasie decyzji o wstrzymania pracy wielkiego pieca, strona związkowa nie otrzymała jednoznacznej odpowiedzi ze strony przedstawiciela Koncernu ArecolrMitall, jakie będą ewentualne dalsze losy 1200 pracowników surowcowe części krakowskiego oddziału.

Następnie strona społeczna zaprezentowała tragiczną sytuację w hucie Częstochowa wobec, której toczy się postępowanie upadłościowe. Dalsze losy tego przedsiębiorstwa w przypadku braku inwestora mogą doprowadzić do jego upadłości.

Związkowcy omawiając sytuację w Hucie Pokój i Hucie Łabędy zarzucili stronie rządowej właściwego nadzoru właścicielskiego ze strony Państwa oraz podejmowania niewłaściwych decyzji.

Pan Stefan Dzienniak Prezes Hutniczej Izby Przemysłowo-Handlowej przekazał informacje dotyczące sytuacji w przemyśle stalowym wraz z postulatami skierowanymi do strony rządowej.

W trakcie spotkania poruszona została także problematyka kosztów energii elektrycznej i ich wpływu na konkurencyjność przemysłu, problematyka dotycząca ochrony środowiska, gospodarki odpadami oraz gospodarki cyrkularnej w świetle wprowadzonych, procedowanych i planowanych zmian legislacyjnych.

Mirosław Grzybek

FZZMiH

Poprawiony: piątek, 23 sierpnia 2019 21:35
 
Panie Mitall zmień decyzję ! I zmienił ! PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
piątek, 26 lipca 2019 07:07

W dniu 24 lipca ok. 2000 osób, związkowców i pracowników ArcelorMittal Poland S.A. oraz firm kooperujących zebrało się pod siedzibą zarządu spółki w Dąbrowie Górniczej domagając się zmiany decyzji zarządu ArcelorMitall Poland, dotyczącej tymczasowego wygaszenia wielkiego pieca w krakowskim zakładzie.

Zapowiadane ograniczenia produkcji mogły spowodować utratę pracy przez ponad 800 pracowników bezpośrednio zaangażowanych w obsługę wielkiego pieca oraz dodatkowo ok. 3-4 tyś pracowników zatrudnionych w spółkach kooperujących z krakowską hutą.

Piotr Ostrowski, Wiceprzewodniczący OPZZ w swoim wystąpieniu podkreślił, że oprócz zmiany decyzji zarządu spółki, także od Rządu domagamy się wzięcia większej odpowiedzialności za kondycję polskiego przemysłu hutniczego. „Zbliżają się wybory do parlamentu niech kandydaci odpowiedzą na pytanie, co zamierzają robić, aby ratować polskie hutnictwo ?

Mirosław Grzybek, Przewodniczący FZZ Metalowców i Hutników w Polsce zwrócił uwagę, że decyzje Zarządu ArcelorMittal Poland jest jednym z przykładów potwierdzających trudną sytuację, w jakiej znajduje się przemysł hutniczy w Polsce i to pomimo dobrej koniunktury gospodarczej oraz wciąż dużego, znacznie wyższego niż zdolności produkcyjne rodzimego przemysłu, zapotrzebowania na wyroby hutnicze w Polsce.

W dniu dzisiejszym tj. 25 lipca 2019, odbyło się spotkanie prezesa spółki ArcelorMittal, Geert’a Verbeeck’a ze związkowcami, biorących udział w pikiecie przed siedzibą firmy w Dąbrowie Górniczej, który poinformował, że zarząd spółki podjął decyzje o tymczasowym odroczeniu terminu wyłączeniu wielkiego pieca w Krakowie!

Ta decyzja jest wielkim sukcesem Związków Zawodowych, które pokazały jak należy walczyć o utrzymanie miejsc pracy !

Zarząd Federacji ZZ Metalowców i Hutników dziękuje uczestnikom pikiety za udział oraz informuje że w dniu 22 sierpnia 2019 w Krakowie będzie miała miejsce kolejna manifestacja w obronie polskiego hutnictwa.

/galeria/

 

Mirosław Grzybek

FZZ MiH

Poprawiony: sobota, 27 lipca 2019 06:43
 
Okręg Mazowiecko – Podlaski Federacji Związku Zawodowego Metalowców i Hutników zrealizował szkolenie dokształcające PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
piątek, 26 lipca 2019 07:21

Rada Okręgu Mazowiecko – Podlaskiego Federacji Związku Zawodowego Metalowców i Hutników z siedzibą w Płocku zorganizowała w dniach 12 - 14 lipca 2019 roku szkolenie z zakresu prawa pracy dla członków organizacji związkowych zrzeszonych w ramach Rady Okręgu, połączone z posiedzeniem Rady Okręgu. Szkolenie prowadził kol. Paweł Galec – ekspert OPZZ, który przybliżył uczestnikom nowelizację zapisów ustawy o związkach zawodowych oraz przedstawił najważniejsze zagadnienia dot. ochrony danych osobowych w odniesieniu do Rozporządzenia Ogólnego o Ochronie Danych Osobowych stosowanego od 25 maja 2018 roku w całej Unii Europejskiej.

W szkoleniu uczestniczył także Mirosław Grzybek Przewodniczący Federacji Związku Zawodowego Metalowców i Hutników, który omówił aktualną sytuację w kierowanej przez niego organizacji oraz wskazał najważniejsze problemy związkowców zatrudnionych w zakładach pracy zrzeszonych w Federacji.

Podczas pobytu w Płocku uczestnicy szkolenia, w tym członkowie Rady Okręgu zwiedzali miasto, jego atrakcje turystyczne oraz złożyli wizytę w Urzędzie Miasta Płocka, gdzie zostali podjęci przez Piotra Dyśkiewicza - Zastępce Prezydenta Miasta Płocka ds. Komunalnych, który oprowadził przybyłych gości po gmachu ratusza miejskiego oraz zapoznał ich z aktualnymi problemami miasta i jego mieszkańców.

W sobotni wieczór (13.07.2019 r.) uczestnicy szkolenia wzięli udział w pikniku integracyjnym organizowanym tradycyjnie, co roku przez Związek Zawodowy „Metalowcy” zrzeszony przy C N H Industrial Polska Sp. z o. o. w Płocku. Piknik odbył się na terenie zielonego ogródka Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Płocku. Głównym celem organizowanego spotkania była integracja środowiska związkowego i ich rodzin – mieszkańców Płocka oraz przybyłych gości. Uczestnicy pikniku mieli możliwość między innymi degustacji dań regionalnych przygotowanych przez lokalną restaurację w formie tzw. wiejskiego stołu, na którym znalazły się przekąski i potrawy charakterystyczne dla kuchni wywodzącej się z regionu mazowieckiego.Lech Latarski

Przewodniczący Okręgu Mazowiecko-podlaskieg

FZZ Metalowców i Hutników

Poprawiony: sobota, 27 lipca 2019 06:31