Start
 
FZZ Metalowcy i Hutnicy
Odpowiedź Prezesa Rady Ministrów RP pana Mateusza Morawieckiego. PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
środa, 08 stycznia 2020 18:39

 

Sytuacja w polskim hutnictwie po wygaszeniu w dniu 23 listopada 2019 wielkiego pieca nadal nie napawa optymizmem. Przeprowadzone akcje protestacyjne pod koniec listopada ubiegłego roku przez związkowców wszystkich central związkowych nie powtrzymały decyzji Zarządu ArcelorMitall Poland S.A. W trakcie akcji protestacyjnych zostały wystosowane pisma i apele do Prezesa Rady Ministrów RP Pana Mateusza Morawieckiego. Federacja ZZ Metalowców i Hutników apel skierowała w dniu 20 listopada 2019. Stosowną dowiedź na nasze pismo w imieniu Premiera RP otrzymaliśmy z Ministerstwa Rozwoju, którą zamieszczamy poniżej.

 

/czytaj odpowiedź/

FZZ MiH

Mirosław Grzybek

Poprawiony: środa, 08 stycznia 2020 20:02
 
Mikołaje na ulicach miasta. PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
środa, 01 stycznia 2020 14:06

Międzyzakładowy Samorządny Niezależny Związek Zawodowy Pracowników CMC Poland Sp. z o.o. i Spółek wspólnie z Zarządem CMC Poland po raz 14 zorganizował akcję „Mikołaj”, która polega na wręczaniu maskotek i słodyczy dzieciom. Akcja cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem mieszkańców Zawiercia. W tym roku, 21 grudnia 2019 roku, jak zwykle w ostatnią sobotę przed Wigilią, Mikołaje pojawili się na ulicach miasta i po raz pierwszy dołączyła do nich Śnieżynka. Również po raz pierwszy, do akcji dołączyła Jurajska Grupa GOPR, wożąc czerwonym samochodem GOPR-po ulicach miasta mobilnego Mikołaja. Zarząd CMC Poland od początku wspiera i współorganizuje akcję, która jest przed świętami ogromnie oczekiwana przez mieszkańców Zawiercia. Członkowie Związku uczestniczą w tej akcji na zasadzie całkowitego wolontariatu i dobrze się przy tym wszystkim bawią. Zapłatą jest uśmiech i radość obdarowywanych dzieci. Międzyzakładowy Samorządny Niezależny Związek Zawodowy Pracowników CMC Poland Sp. z o.o. i Spółek jest członkiem Federacji Związków Zawodowych Metalowców i Hutników i emblemat Federacji był widoczny w trakcie akcji.

/galeria zdjęć/

 

Przewodniczący

MSNZZ Pracowników CMC Poland

Sp. z o.o. i Spółek

Marek Kijas

Poprawiony: środa, 01 stycznia 2020 14:14
 
Posiedzenie Rady Okręgu Śląskiego PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
czwartek, 19 grudnia 2019 18:38

W dniu 12 grudnia 2019 roku w Okręgu Śląskim w Katowicach odbyło się zebranie Przewodniczących zakładowych organizacji związkowych zrzeszonych w Federacji Związków Zawodowych Metalowców i Hutników w Polsce w którym uczestniczył Przewodniczacy Federacji Mirosław Grzybek i Wiceprzewodniczacy Federacji Piotr Kursatzky. Przewodniczący Okręgu kol. Stanisław Młynarczyk przedstawił działania Okręgu Śląskiego za 9 miesięcy, planowane działania Zarządu Federacji i Rady Okręgu na 2020 rok oraz sytuację bieżącą w hutnictwie. Obecnie w trudnej sytuacji znajdują się Huta Pokój w Rudzie Śląskiej oraz Huta Sendzimira w Krakowie, w której zaprzestano produkcji surowcowej z Wielkiego Pieca.


Ogólnie sytuacja w Grupie Arcelormittal jest trudna i nie do końca rozwiązana. Z problemów po zmianie właściciela wychodzi Huta Częstochowa w której wznowiono produkcję, a pracownicy otrzymują regularne wynagrodzenia. W ostatnim okresie do Okręgu Śląskiego przystąpiły organizacje związkowe z zakładów: NORMA Polska Sławniów i Zakłady Tłuszczowe Bielmar Bielsko Biała. Spotkanie zakończyło się symbolicznym opłatkiem z życzeniami świątecznymi.

FZZHiM w Polsce

Piotr Kursatzky

Poprawiony: czwartek, 19 grudnia 2019 18:43
 
Posiedzenie Rady Okręgu Dolnośląskiego PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
wtorek, 17 grudnia 2019 19:02

W dniu 13.12.2019r w siedzibie Rady Okręgu Dolnośląskiego FZZ Metalowców i Hutników odbyło się posiedzenie członków Rady. W spotkaniu uczestniczył Przewodniczący Federacji ZZ Metalowców i Hutników kol. Mirosław Grzybek. Przedświąteczne spotkanie podzielone było na dwa etapy. Część merytoryczną (tzw. roboczą) i część uroczystą. W pierwszej części przewodniczący Okręgu kol. Lucjan Machul omówił bieżące tematy z życia Okręgu oraz zapoznał członków Rady z obecną sytuacją powstałą w zakładach Diora Sp. z o.o. w Świdnicy. Prezes firmy Diora Sp. z o.o. poszukując oszczędności finansowych postanowił wziąć sprawy w swoje ręce i powołując się na uchwałę Zarządu Spółki, zawiadomił pracowników zakładu w formie pisemnej o zamiarze zawieszenia zakładowego funduszu świadczeń socjalnych na okres od 1 stycznia 2020 roku do 31 grudnia 2020 roku, umieszczając informację na ogólno dostępnej tablicy informacyjnej.


Przewodnicząca NSZZ pracowników Diora w związku z naruszeniem ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych oraz kodeksu pracy złożyła skargę do Państwowej Inspekcji Pracy natomiast na ręce pana prezesa przekazała pismo mówiące o niezasadności podjętej decyzji. W najbliższym czasie odbędzie się kontrola PIP i mamy nadzieję, że fenomenalny pomysł pana prezesa zakończy się fiaskiem. W dalszej części spotkania poruszono i dyskutowano między innymi na temat:

- zakładowego funduszu świadczeń socjalnych

- pracowniczych planów kapitałowych

- zasad funkcjonowania międzyzakładowych organizacji związkowych

Następnie Przewodniczący FZZ M i H Mirosław Grzybek przekazał najważniejsze informacje z odbytego w dniach 09-10.12.2019r posiedzenia Prezydium i Rady Federacji w Warszawie. W części drugiej w związku z zakończeniem pracy zawodowej i przejściem na zasłużoną emeryturę Przewodniczący Okręgu w imieniu Rady wręczył pamiątkowy upominek kol. Urszuli Katrelis i podziękował za ogromny wkład w działalność ruchu związkowego, za aktywność i zaangażowanie w funkcjonowaniu struktur Federacji i Okręgu. Przewodniczący Okręgu podziękował również koledze Tadeuszowi Przedpełskiemu za dotychczasową pracę w strukturach Okręgu i Federacji dla której aktywnie pracował zyskując sympatię działaczy związkowych. Kolega Tadeusz w związku z przeprowadzonymi wyborami w Bombardier Transportation Wrocław został wybrany na członka zarządu zakładowej organizacji związkowej. Na funkcje Przewodniczącego NSZZ ‘METALOWCY” Bombardier Transportation wybrano kol. Marka Jedrzejuka. Na zakończenie spotkania w okazji nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia wszyscy członkowie Rady łamiąc się tradycyjnie opłatkiem złożyli sobie wzajemne życzenia Świąteczne. Natomiast w związku ze zbliżającym się Nowym Rokiem dodając sobie wzajemnego wsparcia życzyli sobie aby rok 2020 był rokiem jeszcze bardziej skutecznym w działaniach na rzecz ludzi pracy.

Lucjan Machul

Przewodniczący Rady Okręgu FZZ M i H

.

Poprawiony: wtorek, 17 grudnia 2019 19:10