Start
 
FZZ Metalowcy i Hutnicy
Nekrolog PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
piątek, 22 stycznia 2021 16:20

Rada Okręgu Łódzkiego

Federacji Związków Zawodowych Metalowców i Hutników

Z głębokim żalem zawiadamia że w wieku 73 lat zmarł


Kol. Leonard Borek

 

Przewodniczący Okręgu Łódzkiego w latach 1987 – 1990

Długoletni Przewodniczący NSZZ Pracowników ŁZM Lozamet w Łodzi.

Cześć jego pamięci !

 

 


Poprawiony: piątek, 22 stycznia 2021 16:22
 
Dialog w RDS o rozwiązaniach antykryzysowych PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
wtorek, 15 grudnia 2020 22:19

Zespół problemowy ds. polityki gospodarczej i rynku pracy Rady Dialogu Społecznego, któremu przewodniczy Leszek Miętek z OPZZ, na posiedzeniu w dniu 10 grudnia br., rozpatrzył m.in. wniosek naszej organizacji członkowskiej tj. Federacji Związków Zawodowych Metalowców i Hutników dotyczący wprowadzenia do porządku prawnego trwałych rozwiązań mających na celu utrzymanie zatrudnienia w związku z pandemią COVID-19. Mirosław Grzybek, prezentując w imieniu Federacji założenia nowych przepisów wskazał, że kryzys roku 2008 oraz pandemia COVID-19 ujawniły, że brak jest systemowych rozwiązań pozwalających na ochronę miejsc pracy w momencie dekoniunktury, okresowego spadku zamówień oraz długotrwałego lockdownu związanego z przerwaniem łańcucha dostaw. Kolejne tarcze antykryzysowe z kolei, wprowadzane w pośpiechu i bez rzetelnie przeprowadzonych konsultacji społecznych, są rozwiązaniami doraźnymi i nietrwałymi. Według Federacji pracownicy powinni mieć możliwość skorzystania z efektywnych rozwiązań pomocowych, które od lat z powodzeniem funkcjonują w innych państwach Unii Europejskiej – oczywiście po ich dostosowaniu do specyfiki polskiego rynku pracy. Najlepszym przykładem takiego rozwiązania jest niemiecki Kurzarbeit, który umożliwia pracodawcy wprowadzenie w przedsiębiorstwie pracy w skróconym wymiarze godzin w przypadku wystąpienia przestoju.

link

Poprawiony: wtorek, 15 grudnia 2020 22:22
 
Rada Federacji PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
czwartek, 10 grudnia 2020 19:25

We wtorek 8 grudnia 2020 miała miejsce ostania w tym roku Rada Federacji Związków Zawodowych Metalowców i Hutników w Polsce. Uwzględniając obostrzenia związane z pandemią COVID-19 została zorganizowana ona w trybie wideokonferencji. W trakcie Rady zostały omówione najważniejsze wydarzenia mijającego roku jakie miały miejsce w naszej Federacji. Uczestnikom została przybliżona sytuacja w ArcelorMittal Poland w Krakowie po definitywnym zamknięciu Wielkiego Pieca, oraz status zwalnianych stoczniowców z Morskiej Stoczni Remontowej „Gryfia” w Świnoujściu. Przewodniczący Federacji zaprezentował działania OPZZ na forum Rady Dialogu Społecznego, propozycje nowej Umowy Społecznej, omówił wniesione przez Federacje do RDS zagadnienia opłaty mocowej dla hutnictwa, pomocy dla przemysłu motoryzacyjnego oraz postojowego finansowanego przez Fundusz Pracy. W dalszej części został omówiony stan projektów realizowanych przez Federacje, założenia budżetowe i aktualny stan prawny budynku w Warszawie. Członkowie Rady w trakcie dyskusji wymienili się informacjami z macierzystych zakładów pracy i zakładowych organizacji związkowych. Miłym akcentem Rady była informacje o wyróżnieniu w konkursie „Diamenty OPZZ” czterech przedstawicieli zgłoszonych przez Federacje:

  • w kategorii „Najlepszy Związkowiec” – Bogdan Kaczmarek
  • w kategorii „Najlepsza Organizacja Związkowa OPZZ zrzeszająca do 500 członków” -  Związek Zawodowy „Metalowcy” WSK „PZL Świdnik
  • w kategorii „Najlepsza Organizacja Związkowa OPZZ zrzeszająca powyżej 500 członków” – NSZZ Pracowników ArcelorMittal Poland S.A. w Krakowie
  • w kategorii „Najlepszy Pracodawca” – Jacek Rutkowski prezes Zarządu Amica Wronki S.A.

Na zakończenie zostały złożone życzenia z okazji zbliżających się Świat Bożego Narodzenia i Nowego 2021 Roku w które głównie dotyczyły zdrowia.

FZZ MiH

Mirosław Grzybek

Poprawiony: czwartek, 10 grudnia 2020 19:46
 
Takich wyzwań jeszcze nie było ! PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
piątek, 04 grudnia 2020 16:17

Prezentujemy wywiad którego udzielił Przewodniczący FZZ Metalowców i Hutników redaktorowi Magazynu Hutniczego Przemysławowi Szwagierczakowi na temat aktualnej sytuacji w branży.

Poprawiony: piątek, 04 grudnia 2020 16:25