Start
 
FZZ Metalowcy
Sekcja motoryzacyjna – IndusriAll PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
środa, 25 czerwca 2014 20:34

W dniach 18-19 czerwca 2014 w Luksemburgu odbyło się tegoroczne posiedzenie sekcji motoryzacyjnej funkcjonującej przy IndustriAll, w której z ramienia naszej Federacji Metalowcy uczestniczyło 3 przedstawicieli Grupy Fiata w Polsce. W trakcie konferencji uczestnicy zostali zapoznani z ogólną sytuacją w sektorze samochodowym w krajach unii europejskiej oraz wymienili się raportami krajowymi.

Z zaprezentowanych danych wynika, że sytuacja w przemyśle motoryzacyjnym powoli, lecz nieznacznie się poprawia. Produkcja w roku 2013 osiągnęła blisko 15 milionów samochodów osobowych a sprzedaż wyniosła 12 milionów aut. Nadwyżka jest eksportowana do krajów poza Unię Europejską tj. do USA 1,0mln szt. Rosja 0,8mln szt. Chiny 0,5mln szt. Turcja 0,4mln. szt.

W krajach Unii największym powodzeniem cieszą się auta z segmenty A/B (małe i średnie) które stanowią ponad 35 % ogólnej ilości sprzedanych samochodów.

Według wstępnych prognoz produkcja w krajach Unii Europejskiej w roku 2016 może osiągnąć ok. 18,0mln sztuk, co pozwoliłoby na osiągnięcie rezultatu z roku 2007 tj. tuż przed kryzysem.

Z raportu jednoznacznie wynika, że środek ciężkości nowych inwestycji w przemyśle motoryzacyjnym przesunął się zdecydowanie w kierunku Europy środkowowschodniej. O tym kierunku dobitnie świadczą uruchomione już inwestycje – Hyundai i Toyoty/PSA/Citroena w Czechach, KIA na Słowacji, Fiata w Serbii, Forda i Renaulta w Rumuni, Audi oraz Mercedesa na Węgrzech.

Najkorzystniej sytuacja w branży prezentuje się w Czechach i na Słowacji, gdzie łącznie powstaje ponad 2,0mln samochodów, co jest porównywalne z produkcją w takich krajach jak Hiszpania (2,2mln), Francja(1,8mln) czy Wielka Brytania (1,9mln).

Spore kłopoty sektor motoryzacyjny przeżywa w Belgi gdzie po zamknięciu zakładów GM/Opel w Antwerpii, podobny los spotkał zakłady Forda w Genk. Do wspomnianych zakładów w najbliższym czasie ma dołączy w zakład GM w niemieckim Bochum. Natomiast dzięki redukcji kosztów pracy tj. rezygnacja z nagród jubileuszowych, zostały uratowane zakłady Forda w Kilonii gdzie nadal będzie powstawał Ford Fiesta.

Na tle Europy i na tle naszych południowych sąsiadów nasz przemysł motoryzacyjny z produkcja 575 tyś. szt. w roku 2013 (w 2009 była to produkcja blisko 0,9mln samochodów) nie prezentuje się zbyt okazale, ponieważ już nie tylko Czesi i Słowacy nas wyprzedzają ale również Rumunia i najprawdopodobniej w najbliższej przyszłości Węgry.

W roku ubiegłym największe spadki produkcji zanotowali włoscy producenci, ponieważ ich fabryki opuściło niecałe 400 tyś aut.

Optymizmem w Polsce może budzić jedynie dynamicznie rozwijający się sektor dostawców dla motoryzacji i nowa inwestycja VW we Wrześni.

Przemysł motoryzacyjny to nadal jeden z najważniejszych sektorów europejskiej gospodarki.

 

Mirosław Grzybek

FZZ Metalowcy

Poprawiony: środa, 25 czerwca 2014 20:39
 
KONGRES OPZZ PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
poniedziałek, 09 czerwca 2014 19:03

W dniach 29 - 31 maja 2014 r. odbył się w Warszawie VIII Kongres Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych połączony z 30 rocznicą powstania Centrali OPZZ. Kongres wybrał Kolegę Jana Guza na Przewodniczącego OPZZ w latach 2014 – 2018. Wiceprzewodniczący zostaną wybrani na posiedzeniu Rady OPZZ w dniu 17 czerwca br. Kongres przyjął program na rozpoczynającą się kadencję. Wśród wielu krajowych i zagranicznych gości byli m.in. Kolega Piotr Duda Przewodniczący NSZZ Solidarność i Tadeusz Chwałka Przewodniczący Forum Związków Zawodowych. Przyjemnym akcentem dla Metalowców było uhonorowanie Kolegi Zdzisława Stróżyka Przewodniczącego NSZZ Pracowników H.Cegielski w Poznaniu odznaką Za zasługi dla Państwowej Inspekcji Pracy. W drugim dniu Kongresu w pierwszej części poświęconej 30 leciu OPZZ Przewodniczący Naszej Centrali odebrał nowy sztandar ufundowany przez organizacje członkowskie oraz zakładowe Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych.

Więcej szczegółów na stronie : www.opzz.org.pl

/galeria/

Poprawiony: poniedziałek, 09 czerwca 2014 19:11
 
ŚLĄSKIE SZKOLENIE METALOWCÓW PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
poniedziałek, 09 czerwca 2014 18:37

W dniach 6-7 czerwca 2014 Rada Okręgu Śląskiego Federacji Związków Zawodowych Metalowców zorganizowała dla przedstawicieli Zakładowych Organizacji Związkowych szkolenie połączone ze spotkaniem integracyjnym. W szkoleniu udział wzięło blisko 50 osób z kilkunastu zakładów województwa śląskiego. W spotkaniu uczestniczył Przewodniczący Federacji Metalowców Romuald Wojtkowiak, którzy uczestnikom przybliżył przebieg dyskusji programowej zakończonego w ubiegła sobotę VIII Kongresu OPZZ. Przewodniczący Rady Okręgu Śląskiego kol. Wilk Tadeusz poinformował zebranych o aktualnej sytuacji w ruchu związkowym. V-ce Przewodniczący Federacji kol. Młynarczyk Stanisław przedstawił przebieg dialogu, jaki jest obecnie prowadzony w Grupie Fiata na temat elastycznego czasu pracy.

W dalszej części kol. Grzybek Mirosław w trakcie prezentacji multimedialnej dotyczącej wyboru pomiędzy ZUS czy OFE – zaprezentował uczestnikom, jakiego wyboru dotyczy niełatwa decyzja, która musi dokonać członek OFE, pozostając w OFE lub wybierając ZUS.

Jak pokazał atmosfera spotkania i co podkreślali w dyskusji uczestnicy – watro organizować takie spotkania, ponieważ każde szkolenie związkowe zdecydowanie niesie z sobą wartości dodane.

 

FZZ Metalowcy

Mirosław Grzybek

 

 

 

Poprawiony: poniedziałek, 09 czerwca 2014 18:40