Start
 
FZZ Metalowcy
Istotne zamiany w prawie pracy po 1 stycznia 2017 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
piątek, 13 stycznia 2017 16:44

W kolejnym odcinku kontynuującym sygnalizowanie istotnych zamian w prawie pracy dla naszych Zakładowych Organizacji Związkowych szerzonych w Federacji Metalowcy pragniemy poinformować, że z dniem 1 stycznia 2017 nastąpiło kilka zmian w prawie pracy w tym m.in. :

  • art. 772 i art. 104 Kodeksu pracy – stanowiący o podwyższeniu z 20 do 50 pracowników limitu zatrudnienia, po osiągnięciu, którego pracodawca musi ustalić regulamin pracy i regulamin wynagradzania. Na pierwszy rzut oka zmiana wydaje się niekorzystna dla zatrudnionych, ponieważ podniesienie limitu zwalnia pracodawcę z obowiązku zawierania zbiorowego prawa pracy. Obowiązujące wówczas indywidualne umowy o pracę mogą powodować spore różnice w wynagradzaniu pracowników na tych samych stanowiskach pracy. Jednak ustawodawca zostawił „furtkę” w postaci możliwości zawarcia poszczególnych regulaminów w firmach poniżej 50 osób pod warunkiem, że w zakładzie działa Zakładowa Organizacja Związkowa i zwróci się ona do pracodawcy o zawarcie stosownych regulaminów. W firmach zatrudniających poniżej 50 pracowników, w których działają ZOZ i funkcjonują regulaminy bez zgody związków nie mogą one być wypowiadane lub likwidowane.

  • Podwyższenie limitu do 50 pracowników będzie obowiązywać również w ustawie o tworzeniu Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. Do prowadzenia i utworzenia odpisu na zfśs będą zobowiązane podmioty gospodarcze zatrudniające powyżej 50 pracowników. Pracodawcy zatrudniający pomiędzy 20 a 50 osób będą mogli wybrać między świadczeniem urlopowym a tworzeniem funduszu. Jednak jeżeli w takiej firmie działa ZOZ i zwróci się z wnioskiem o tworzenie zfśs pracodawca będzie miał taki obowiązek.

  • Po raz pierwszy od 6 lat nastąpił długo oczekiwany wzrost wysokości podpisu podstawowego na Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych do kwoty 1 185,66 zł. a podstawą odpisu jest przeciętne wynagrodzenie miesięczne w gospodarce narodowej w drugim półroczu nie 2016 jak domagał się OPZZ a 2012 rok ! No cóż dobre i to.

 

 

FZZ Metalowcy

Mirosław Grzybek

 

Poprawiony: piątek, 13 stycznia 2017 16:47
 
Rada Federacji Związków Zawodowych METALOWCY - 20 12 2016 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
środa, 21 grudnia 2016 15:34

W dniu 20 grudnia 2016 w siedzibie Federacji obradowała Rada Federacji. Posiedzeniu przewodniczył Przewodniczący Romuald Wojtkowiak.

Rada przyjęła uchwały dotyczące bieżącej działalności Federacji w tym uchwałę dotyczącą ujednolicenia firmówek okręgów poprzez umieszczenie po prawej stronie loga OPZZ, oraz zastosowania jednolitego zapisu nazwy federacji i okręgu. Na mocy tej uchwały Przewodniczących okręgów zwrócą się z apelem do Zakładowych Organizacji Związkowych o włączenie do swoich firmówek logo OPZZ. Uchwała ta jest realizacją wniosków Rady OPZZ z dnia 2-3 czerwca 2016.

Przewodniczący Romuald Wojtkowiak poinformował, że po rezygnacji z funkcji Przewodniczącego Okręgu Łódzkiego nowo wybraną Przewodniczącą tego okręgu została kol. Magdalena Dura.

Członkowie Rady Federacji zdecydowali, że przyszłoroczny Ogólnopolski Dzień Metalowca zostanie zorganizowany przez Radę Okręgu Mazowiecko - Podlaskiego w dniach 20-22 kwietnia 2017 w miejscowości Soczewka k/Płocka.

W trakcie dyskusji członkowie Rady podsumowali mijający rok w działalności związkowej oraz zasygnalizowali problemy, wyzwania i zadania na rok przyszły.

Na zakończenie Rady uczestnicy łamiąc się tradycyjnym opłatkiem złożyli sobie świąteczne i noworoczne życzenia, życząc sobie wiele wytrwałości w obronie praw pracowniczych.

 

FZZ Metalowcy

Mirosław GrzybekPoprawiony: środa, 21 grudnia 2016 15:38
 
Polsko-niemieckie seminarium PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
piątek, 09 grudnia 2016 22:39

W dniach 4-7 grudnia 2016 roku miało miejsce polsko-niemieckie seminarium zorganizowane przez centrale związkową IG Metal. Uczestnicy spotkali się w centrum edukacyjnym IG Metal w Berlinie. Seminarium było poświęcone porównaniu interesów pracowniczych na poziomie zakładowym i ponad zakładowym w przedsiębiorstwach funkcjonujących na terenie Polski i Niemiec. Biorący udział w seminarium uczestnicy wymienili się doświadczeniami w prowadzaniu negocjacji płacowych i zawierania umów zbiorowych. W rozmowach bilateralnych pomiędzy przedstawicielami poszczególnych zakładów zostały wymienione doświadczenia i spostrzeżenia z własnego podwórka oraz nawiązane kontakty. Uczestnikom zostały zaprezentowane zasady funkcjonowania struktur związkowych na ternie obu krajów. Na zakończenie wszyscy zgodnie podkreślili, że podobne spotkania powinny być kontynuowane, ponieważ są one niezwykle ważne w kontekście prowadzenia dialogu z pracodawcami reprezentującymi międzynarodowe koncerny.

 

 

FZZ Metalowcy

Mirosław Grzybek

Poprawiony: piątek, 09 grudnia 2016 22:48