Start
 
FZZ Metalowcy i Hutnicy
RDS o pomocy państwa dla sektora motoryzacyjnego PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
poniedziałek, 13 lipca 2020 18:35

Zespół ds. polityki gospodarczej i rynku pracy Rady Dialogu Społecznego, któremu przewodniczy Leszek Miętek z OPZZ, prezydent Związku Zawodowego Maszynistów, w trakcie kolejnego posiedzenia, które odbyło się wczoraj (8 lipca 2020 r.), przeprowadził - na wniosek OPZZ - dyskusję dotyczącą sytuacji w przemyśle motoryzacyjnym. OPZZ reprezentowali, obok członków Zespołu: Dariusza Potyrały i Mirosława Grzybka, eksperci: Bolesław Klimczak, Jacek Duraj, Stanisław Młynarczyk, Maciej Ratajczak, Grzegorz Bor, Alfred Ignac, Ireneusz Ćwir, Zygmunt Mierzejewski i Norbert Kusiak. Strona rządowa była reprezentowana przez Zbigniewa Gryglasa, podsekretarza stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych i Alinę Nowak, podsekretarza stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Mirosław Grzybek, prezentując w imieniu OPZZ stanowisko naszej centrali, zwrócił uwagę, że przemysł motoryzacyjny to jeden z najbardziej innowacyjnych sektorów gospodarki w Polsce. W zakładach o profilu motoryzacyjnym pracuje obecnie około 400 tysięcy pracowników, w tym w bezpośredniej produkcji około 200 tysięcy osób. W związku z epidemią wirusa COVID-19 sytuacja przedsiębiorstw sektora motoryzacyjnego staje się coraz bardziej dramatyczna.

Poprawiony: poniedziałek, 13 lipca 2020 18:40
Więcej…
 
Wracają szkolenia związkowe PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
środa, 08 lipca 2020 07:57

Koleżanki i koledzy pandemia koronawirusa wywarła ogromny wpływ na „normalne” funkcjonowania struktur organizacyjnych naszej Federacji w tym również na szkolenia związkowe, które w okresie obostrzeń sanitarnych nie mogły być realizowane. Mamy nadzieje że jesienią będzie już można organizować szklenia stacjonarne przy zachowaniu wymogów epidemiologicznych.

W dniach 20 – 21 lipca 2020 w ramach projektu społecznego „Wysokie kompetencje kluczem do aktywnego udziału partnerów społecznych w procesie stanowienia prawa” zostanie zorganizowana wideokonferencja z wykorzystaniem platformy ZOOM. Członkowie naszej Federacji zainteresowani uczestnictwem proszeni są o kontakt z Sekretariatem Federacji.

Na przełomie września i października zostaną zorganizowane pierwsze spotkania w ramach projektu  „Wsparcie dla przedstawicieli pracowników w instytucjach dialogu społecznego”, który jest organizowany wraz z centralą OPZZ i ZNP. Wszystkie osoby które na początku roku zgłosiły akces uczestnictwa w tym projekcie zostały zakwalifikowane do udziału. Nadal istnieje jeszcze możliwość zgłoszenia się do uczestnictwa w tym projekcie. W załączniku została dołączona informacja o terminach spotkań. Uczestnicy projektu zostaną powiadomieni o miejscu oraz terminie szkolenia, natomiast osoby zainteresowane proszone są o kontakt z Sekretariatem Federacji.

FZZ MiH

Mirosław Grzybek

 

1.      Informacja o szkoleniu - on line 20-21 lipca 2020 – pdf.

2.      Informacja o szkoleniu – Wsparcie dla….. pdf.

Poprawiony: środa, 08 lipca 2020 08:11
 
64 Rocznica Poznańskiego Czerwca 1956 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
środa, 01 lipca 2020 21:05

W niedzielę 28 czerwca w 64 rocznicę wydarzeń Poznańskiego Czerwca 1956 przedstawiciele Komisji Międzyzakładowej NSZZ Pracowników H. Cegielski Poznań S.A. METALOWCY oraz Przewodniczący Okręgu Wielkopolsko-Lubuskiego Bogdan Kaczmarek złożyli kwiaty w miejscach upamiętniających dramatyczne wydarzenia tego okresu. W tym roku w związku z epidemią koronawirusa uroczystości były skromniejsze, i chociaż od pamiętnego zrywu robotników Zakładu Cegielskiego minęło już ponad 6 dekad to obecna sytuacja pracowników ponownie nie jest najlepsza. Mimo wielu obietnic składanych przez przedstawicieli obecnego Rządu dotyczących rozwoju i ulokowania nowych inwestycji, zakład oraz pracownicy walczą o przetrwanie aby najstarszy zakład przemysłowy w Polsce nadal funkcjonował i zapewniał miejsca pracy.

FZZ MiH

Poprawiony: środa, 01 lipca 2020 21:15
 
FZZ Metalowców i Hutników, OPZZ oraz ZOZ skierowało pismo do Premiera RP PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
poniedziałek, 22 czerwca 2020 20:22

FZZ Metalowców i Hutników z OPZZ oraz Zakładowymi Organizacjami Związkowymi funkcjonującymi w przedsiębiorstwach energochłonnych, skierowały pismo do Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego dotyczące problematyki tych zakładów. W piśmie zostało wyrażone zaniepokojenie pogarszającą się kondycją finansową tych firm w związku z nadchodzącym obowiązkiem opłaty dotyczącą rynku mocy.

 

Szczegóły w pismo skierowanym do Premiera RP

Poprawiony: poniedziałek, 22 czerwca 2020 20:29
 
Okrągły stół motoryzacji PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
wtorek, 09 czerwca 2020 20:17

W dniu 8 czerwca 2020 w trakcie wizyty przedwyborczej w Bielsku-Białej w mieście - symbolu polskiej motoryzacji, kandydat Lewicy na Prezydenta RP Robert Biedroń poruszył najistotniejsze problemy tej branży. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele NSZZ Pracowników FCA Poland S.A. i Spółek w Bielsku-Białej, którzy wraz z Przewodniczącym Federacji ZZ Metalowców i Hutników w Polsce w trakcie obrad symbolicznego „okrągłego stołu” zaprezentowali aktualnie trudną sytuację pracowników tego sektora. Branża ta w związku z pandemią koronawirusa przeżywa ogromny kryzys. W województwie śląskim w zakładach o profilu automotive pracuje ponad 40 tyś pracowników, do dnia dzisiejszego pracę straciło już ponad 3 tyś pracowników. Aby przemysł ten nie podążył drogą branży włókienniczej, która jest już tylko wspomnieniem w Bielsku-Białej należy podjąć działania w skali europejskiej i krajowej. W trakcie dyskusji Robert Biedroń zapewnił że jako europoseł Lewicy będzie składał propozycje dla branży motoryzacyjnej w ramach tzw. nowego planu Marshalla dla Europy (plan odbudowy europejskich gospodarek po pandemii koronawirusa). Obecnie w Polsce w sektorze motoryzacji pracuje ponad 450 tyś osób, w bezpośredniej produkcji zatrudnionych jest 200 tyś.

Zapraszamy to wysłuchania przebiegu spotkania. /galeria zdjęć/

FZZ MiH

M.Grzybek

 

Link do Yutube https://www.youtube.com/watch?v=r3OumYIAoKg

Poprawiony: wtorek, 09 czerwca 2020 20:28