Start
 
FZZ Metalowcy
Sytuacja na bielskim rynku pracy PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
wtorek, 18 października 2016 19:52

Jednym z podstawowych elementów mających wpływ na sytuacje na lokalnym oraz krajowym rynku pracy to poziom aktualnego bezrobocia. Będąc członkiem Powiatowej Rady Zatrudnienia w Bielsku-Białej pragnę zaprezentować kilka danych kształtujących sytuacje w zatrudnieniu w Powiecie Bielskim.

Na dzień 30 września 2016 bezrobocie wyniosło 5,7 % i w porównaniu do pierwszego kwartału tego roku spadło o 1,5 %.

W samym mieście Bielsko-Biała bezrobocie wynosi 3,5 % i tutaj również zanotowano spadek w porównaniu do pierwszego kwartału tego roku o 0,9 %.

Dla porównania w kraju stopa bezrobocia aktualnie wynosi 8,5 % i jest ono o 1,1 % niższe do omawianego okresu.

Na dzień ostatniego września w Powiatowym Urzędzie Pracy było zarejestrowanych ponad 6,5 tysiąca bezrobotnych z których wyłącznie 17,5 % posiadało prawo do zasiłku dla bezrobotnych. W miesiącu wrześniu pracodawcy zgłosili 1231 wolnych miejsc pracy.
W tym dla osób z wykształceniem podstawowym skierowano 491 wolnych etatów, z zawodowym wykształceniem 418, średnim 182 i wyższym 52.

Z ciekawostek przygotowanych przez Powiatowy Urząd Pracy wynika, że najniższym bezrobociem w kraju może pochwali się miasto Poznań  2,1 %. Natomiast najwyższe bezrobocie utrzymuje się w powiecie Szydłowieckim ( woj. mazowieckie) 28,2%.

 

W województwie śląskim najwyższe bezrobocie od dłuższego czasu utrzymuje się w Bytomiu 15, 3 % a najniższe posiada miasto Katowice 3,0 %

Z powyższych danych dotyczących powiatu bielskiego można wyciągnąć wniosek, że mamy do czynienia z rynkiem pracy pracownika, co w perspektywie negocjacji z pracodawcami daje nam Zakładowym Organizacjom Związkowym spory argument.

A jak sytuacja przedstawia się w innych powiatach ?FZZ Metalowcy

Mirosław Grzybek

Poprawiony: wtorek, 18 października 2016 19:57
 
Informator Związkowy 9/2016 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
środa, 05 października 2016 18:54

Poprawiony: środa, 05 października 2016 18:57
 
Protest kobiet PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
poniedziałek, 03 października 2016 19:44

Tysiące kobiet manifestowało na Placu Zamkowym w Warszawie przeciwko zakusom polityków chcących zaostrzenia ustawy aborcyjnej.  Nie wystraszyła nikogo deszczowa pogoda. Wiele tysięcy protestujących w całej Polsce, broniących praw kobiet do decydowania o sobie i swoim życiu mówi samo za siebie. Kobiety nie były same. Wśród nich i razem z nimi protestowali mężczyźni. Prawo do samostanowienia, do podejmowania decyzji na własną odpowiedzialność, prawo do decydowaniu o własnym życiu, to sprawa nas wszystkich. W proteście uczestniczyły przedstawicielki Federacji Związków Zawodowych Metalowcy. Także byłem, widziałem, uczestniczyłem /galeria/.

Tekst napisany przez nasze kobiety.

Romuald Wojtkowiak

Przewodniczący FZZ Metalowcy

Poprawiony: wtorek, 04 października 2016 15:29