Start
 
FZZ Metalowcy
Jak wzmocnić Europejskie Rady Zakładowe? PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
niedziela, 29 maja 2016 20:12

Międzynarodowy Projekt” Dedalus and Arianna Information Consultation Participation” ,którego liderem był włoski związek CGIL Lombardia próbował odpowiedzieć na tytułowe pytanie.

W ramach Projektu powstała strona internetowa http://www.unionsnetworksindacale.eu/it/,która przedstawia związkowców z ERZ i pokazuje co można zyskać mając w Korporacji dobrze działającą Europejską Radę Zakładową.

W dniu 19.05.2016 na zakończenie Projektu odbyła się Konferencja w Mediolanie na którą został zaproszony Luca Visentini- Sekretarz Generalny Europejskiej Konfederacji Związków Zawodowych. W jego przemówieniu była przedstawiona ocena sytuacji w Europie ,zagrożenia i przewidywania dotyczące przyszłości ruchu związkowego. Luca Viscentini powiedział między innymi ,że musimy tworzyć solidarny międzynarodowy ruch związkowy, dążyć do stworzenia systemów rokowań układów zbiorowych na szczeblu krajowym, równać do najlepszego modelu społecznego a nie obniżać standardy społeczne w Europie. Związki zawodowe są największą europejską organizacją społeczną liczącą blisko 50 milionów członków a najbardziej efektywne europejskie gospodarki to te w których związki zawodowe doprowadziły do wysokich standardów socjalnych.

Na Konferencji włoska centrala CGIL przedstawiła nową inicjatywę pod nazwą Karta Powszechna Praw Pracowniczych, która dąży do zjednoczenia obecnego świata pracy ,świata głęboko podzielonego przez prawo oddzielające sektor publiczny od prywatnego, pracowników najemnych od osób prowadzących działalność i od pracowników na umowach śmieciowych. Uczestnicy Konferencji poparli tę inicjatywę.

W Projekcie z ramienia OPZZ wzięli udział: mec.Paweł Galec i Jacek Murawski z ERZ Bombardier –członek Rady FZZ „Metalowcy”.

 

Jacek Murawski

Poprawiony: niedziela, 29 maja 2016 20:18
 
Konferencja końcowa „AirSpace for Communication” PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
poniedziałek, 23 maja 2016 20:01

W dniach 19-20 maja 2016 w Warszawie w siedzibie Federacji ZZ Metalowcy miała miejsce końcowa konferencja w ramach realizowanego przez Federację europejskiego projektu pod nazwą Lotnicza przestrzeń dla komunikacji. W konferencji uczestniczyli przedstawiciele wszystkich central związkowych biorących udział w projekcie. Hiszpanie z CCOO Industraia, Anglicy GFTU – General Federation Trade Unisons oraz Włosi z CGIL Okręgu Lombardia.

Konferencja podsumowała trwający blisko półtoraroczny okres trafia projektu w trakcie, którego związkowcy reprezentujący przemysł lotniczy odwiedzili zakłady Aribus w Sewilli, AgustaWesland w Varese i Preston oraz PZL Świdnik i PZL Mielec.

W trakcie tych wizyt oraz spotkań uczestnicy prowadzili liczne rozmowy dotyczące m.in. prowadzenia dialogu społecznego w kontekście negocjacji zbiorowych, pozycji ekonomicznej pracowników w poszczególnych krajach, funkcjonowania związków zawodowych i rad pracowników na terenie zakładu oraz sytuacji politycznej w wymiarze krajowym i europejskim.

Efektem końcowym będzie publikacja podsumowująca projekt.

 

FZZ Metalowcy

Mirosław Grzybek

Poprawiony: poniedziałek, 23 maja 2016 20:06