Start
 
FZZ Metalowcy
18 kwietnia 2015 manifestacja OPZZ w Warszawie PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
piątek, 13 marca 2015 16:58

Obradujące w dniu 10 marca 2015 roku Prezydium Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych podjęło decyzję o przeprowadzeniu 18 kwietnia 2015 ogólnokrajowej manifestacji w Warszawie.

Decyzję poparli przedstawiciele wszystkich związków zrzeszonych w OPZZ w tym również branża Metalowców.

Przyczyną organizacji demonstracji jest brak realizacji przez rząd pani Premier Kopacz zgłaszanych od dłuższego czasu postulatów związkowych.

OPZZ domaga się walki z umowami śmieciowymi, poprzesz wprowadzenie do Kodeksu pracy zmian określających długość umów na czas określony, wprowadzenia minimalnej płacy godzinowej, zapewnienia możliwości przechodzenia na emeryturę po 35 latach pracy dla kobiet i 40 latach pracy dla mężczyzn.

Jako Związkowcy domagamy się rozwiązywania problemów w poszczególnych branżach. Napięta sytuacja panuje między innymi w szkolnictwie, w transporcie, w służbie zdrowia czy na poczcie. Z wieloma problemami borykają się także Metalowcy.

Do udziału w manifestacji OPZZ zaprosiło przedstawicieli innych central związkowych Solidarność i Forum Związków Zawodowych.

W to sobotnie przedpołudnie 18 kwietnia na ulicach Warszawy nie może zabraknąć przedstawicieli Federacji Metalowców, którzy licznie powinni stanąć w szeregu z przedstawicielami innych branż i związków zawodowych.

W tym dniu powinniśmy zamanifestować swoją jedność a także zbiorowy bunt wobec obecnego traktowania nas przez rząd RP. Żądamy godnego i uczciwego traktowania nas jako pracowników i ludzi a nie wyłącznie, jako dodatku do maszyny czy produktu finalnego.

W dniu protestu musimy jeszcze raz i zapewne nie ostatni głośno upomnieć się o nasze prawa pracownicze, o rzeczywisty dialog społeczny, o szacunek dla obywateli RP. Czas na zmiany.

Zarząd Federacji wracam się z apelem do przedstawicieli Zakładowych Organizacji Związkowych, aby już zgłaszali się do szefów poszczególnych Okręgów ilości osób chętnych do uczestniczenia w tej manifestacji, na której nie może zabraknąć nikogo, komu na sercu leżą sprawy związkowe i naszych koleżanek i kolegów z miejsca pracy.

plakat        ulotka

Zarząd Federacji Metalowcy

Poprawiony: czwartek, 26 marca 2015 18:23
 
Sekcja motoryzacyjna industriAll - 24.02.2015 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
poniedziałek, 02 marca 2015 19:14

W dniu 24 lutego 2015 w Centrum Kongresowym Elewijt/Bruksela miała miejsce konferencja sekcji motoryzacyjnej funkcjonującej przy IndustriALL. Myślą przewodnią tej konferencji było zagadnienie - Jakie skutki dla przemysłu motoryzacyjnego będą miały założenia przyjęte dla rozwoju Unii Europejskiej w strategii Europa 2020, a głównie dotyczące ograniczenia emisji dwutlenku węgla, CO2.

W swoim wystąpieniu i prezentacji ekspert unijny Pete Harrison z Europejskiej Fundacji Klimatycznej przedstawił szerokie spektrum tego zagadnienia. Zwrócił uwagę, że przemysł samochodowym w niedalekiej przyszłości czeka spore wyzwanie poprzez zastosowanie nowych technologii w tym zwiększenie w sprzedaży samochodów napędzanych energią elektryczną pochodzącą z baterii elektrycznych lub zasilania hybrydowego. Sporym wyzwaniem pozostają napędy wodorowe, ale to jak podkreślił wyzwanie dla następnej dekady. Ograniczenie emisji spalin a tym samym, CO 2 powinno skutkować transferem zatrudnienia do nowych gałęzi przemysłu związanych ( np. z produkcją baterii akumulatorowych) jednak nie powinno mieć negatywnego wpływu na utrzymanie miejsc pracy w przemyśle motoryzacyjnym.

W drugiej części spotkania uczestnicy zapoznali się z belgijskimi formami aktywizacji zawodowej bezrobotnych przez firmę EDUCAMP. Firma ta wykorzystuje do swojej działalności przeprowadzania szkoleń i edukacji środki pochodzące z podatku wysokości 0,7 % płaconego przez belgijskich pracodawców do budżetu państwa.

Zainteresowanych sytuacją w motoryzacji za rok 2014 odsyłam do angielskojęzycznej prezentacji przygotowanej przez organizatorów.

 

/prezentacja/

 

FZZ Metalowcy

Mirosław Grzybek

Poprawiony: poniedziałek, 02 marca 2015 19:20