Start
 
FZZ Metalowcy
Informator Związkowy 8/2016 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
czwartek, 14 lipca 2016 17:02

Poprawiony: czwartek, 14 lipca 2016 17:06
 
Obchody poznańskiego Czerwca 56. PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
poniedziałek, 27 czerwca 2016 18:56

W niedziele 26 czerwca 2016 przed główną bramą Zakładu H. Cegielski-Poznań S.A. w Poznaniu miała miejsce uroczystości upamiętniające wypadki poznańskiego Czerwca 56, którego głównymi uczestnikami byli pracownicy, związkowcy, metalowcy zatrudnieni w tym zakładzie.

W obchodach odpowiadając na apel kolegów z „Cegielskiego” udział wzięło ponad 100 przedstawicieli Okręgu Śląskiego, Łódzkiego i Wielkopolskiego Federacji Metalowcy.

Przewodniczący Metalowców H. Cegielski – Poznań S.A. kol. Zdzisław Stróżyk oraz V-ce Przewodniczący kol. Darek Rychlewski przybliżyli historię genezę oraz przebieg wydarzeń mających swój początek w czwartek 28 czerwca 1956 roku.

Przewodniczący Federacji Metalowców w Polsce kol. Romuald Wojtkowiak w swoim wystąpieniu podkreślił jak istotą rolę w naszej świadomości społecznej i związkowej powinna odgrywać pamięć historyczna.

V-ce Przewodniczący Federacji Metalowców kol. Grzybek Mirosław – zabierając głos zwrócił uwagę zebranym, że przed sierpniem, październikiem i grudniem nie tylko w kalendarzu, zawsze pierwszy był jest i będzie Czerwiec 56.

Na zakończenie uroczystości zostały złożone wieńce oraz kwiaty dojące hołd tym, którzy jako pierwsi w kraju w czasie realnego socjalizmu upomnieli się o podstawowe prawa pracownicze żądając chleba, wolności, podwyżek płac i obniżenia norm.

Przed uroczystościami związkowcy z zakładów Grupy Fiata i Spółek z nimi kooperujących z Bielska-Białej, GE Power Controls z Bielska-Białej, Belosu Bielsko-Biała, Nemak Bielsko-Biała, Avio Polska, Magneti Marelli Exhaust Systems z Sosnowca, Ospelu z Wierbki, Skierniewickiego ZIPO oraz Feroxcube zwiedzili zakład i hale produkcyjne. Największe wrażenie na zwiedzających zrobił wielkość oraz rozmiar silnika okrętowego.

/galeria/

 

FZZ Metalowcy

Mirosław Grzybek

Poprawiony: poniedziałek, 27 czerwca 2016 19:10
 
Sprawozdanie z Międzynarodowego Kongresu IndustriAll Europe Trade Union Madrid 2016, na temat polityki zatrudnienia. PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
piątek, 17 czerwca 2016 14:33

W międzynarodowym kongresie IndustriAll Europe Trade Union w Madrycie Konfederację Związków Zawodowych OPZZ Metalowcy w Polsce reprezentował Zarząd Konfederacji w składzie przewodniczący Romuald Wojtkowiak; wiceprzewodniczący Eugeniusz Sommer i Stanisław Janas; sekretarz generalny Bogdan Kaczmarek oraz Łukasz Jarczyński z CNH Ind. w Płocku. W czasie trwania Kongresu powołano nowe władze związku IndustriAll Europe Trade Union w osobie: Luc Triangle, Sylvain Lefebvre, Benoit Gerits, Luis Angel Colunga, nowym sekretarzem generalnym mianowano Luca Triangle’a. W trakcie kongresu uchwalono kilka ustaw nt:

  1. Ochrona przyszłych miejsc pracy w sektorze przemysłu w Europie.

  2. Wzmocnienie działań solidarnych, polityki socjalnej oraz negocjacji na rzecz poprawy warunków i jakości pracy.

  3. Rozwój wskaźników efektywności pracy w firmach wielonarodowych.

  4. Działania na rzecz rozwoju i wzmocnienia związków zawodowych w Europie.

Wszystkie powyższe uchwały i działania mają na celu poprawę jakości i warunków pracy osób pracujących w sektorze przemysłowym jak również ochronę miejsc pracy dobie światowego kryzysu i cyfryzacji.

Uczestnicy kongresu reprezentowali branże metalową, chemiczną, tekstylną oraz takie kraje jak: Polska, Belgia, Niemcy, Szwecja, Rosja, Serbia, Czarnogóra, Albania, Macedonia oraz Chorwacja. Wiodącym tematem kongresu był wysoki odsetek ludzi bezrobotnych w Europie, który w niektórych regionach osiągnął poziom 50% jak również tzw. umowom śmieciowym i tymczasowym agencjom pracy (ciekawy przykład ze Szwecji „umowy SMS”). Razem z Rafałem Ludką wzięliśmy udział w panelu dyskusyjnym z prezentacją nt: Umowy śmieciowe.

Celem kongresu było przede wszystkim polepszenie i stabilizacja warunków pracy jak również ukrócenie tzw. umów śmieciowych i zatrudnienia przez tymczasowe agencje pracy, poprzez wypracowanie wspólnego stanowiska na podstawie doświadczeń z różnych Państw.

Dużo uwagi poświęcono również cyfryzacji pracy, która w znaczący sposób ogranicza ilość miejsc pracy osób najsłabiej wykwalifikowanych. Kolejną omawianą rzeczą była kwestia ustawicznego pogorszenia warunków pracy przez pracodawców, wydłużania normatywnego czasu pracy na rzecz elastycznego czasu pracy kosztem czasu poświęconego dla rodziny oraz rozwój własny.

Pracodawcy często również wykorzystują konieczność/możliwość odbycia praktyk przez młodych ludzi jako darmowy sposób świadczenia usług niejednokrotnie powielając tą praktykę unikają konieczności podpisania umowy o pracę.

Ważnym aspektem w obecnych czasach jest również mobilność, która staje się koniecznością uzyskania i utrzymania pracy a powinna być dobrowolnym wyborem przez pracownika. Niejednokrotnie obywatele różnych państw w tym polski emigrują do krajów Europy zachodniej w poszukiwaniu lepszych warunków pracy oraz wynagrodzenia.

Po zakończeniu Kongresu wspólnie ze wszystkim uczestnikami został sporządzony raport podsumowujący prezentacje i omawiane punkty przez wszystkich reprezentantów krajów obecnych na spotkaniu. Wspólnie wypracowane pismo zostanie przedstawione pracodawcom z branży: metalowej, chemicznej i tekstylnej w najbliższym czasie oraz zostanie skierowane do władz komisji pracy i polityki społecznej w parlamencie UE.

/galeria/

Opracował:

Łukasz Jarczyński

OPZZ Metalowcy

Poprawiony: wtorek, 21 czerwca 2016 09:06