Start
 
FZZ Metalowcy i Hutnicy
Informator Związkowy 2020 nr 3 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
piątek, 18 września 2020 06:18

Poprawiony: piątek, 18 września 2020 06:21
 
Pikieta w obronie Stoczni Remontowej Gryfia w Świnoujściu ! PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
środa, 16 września 2020 12:10

We wtorek 22 września 2020 o godz. 12.00. Federacja Związków Zawodowych Metalowców i Hutników w Polsce organizuje pikietę pod Ministerstwem Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej w Warszawie przy ulicy Nowy Świat 6/12.

Pikieta zorganizowana jest wobec zapowiedzi i planów Zarządu Spółki Morskiej Stoczni Remontowej Gryfia Szczecin/Świnoujście wszczęcia procedury zbycia prawa własności i prawa wieczystego użytkowania nieruchomości na której znajduje się tereny stoczni w Świnoujściu.

Procedura ta zapowiadana przez Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej może doprowadzić do utraty miejsc pracy przez ponad 200 stoczniowców.

Związkowcy/stoczniowcy nie zgadzają się w tymi planami restrukturyzacji ministerstwa, aby sprzedaż terenów w Świnoujściu gwarantowała budowę suchego doku w Szczecinie, ponieważ w zamian zostanie złożona im propozycja codziennego pokonywania autobusem ponad 220 km pomiędzy Świnoujściem a Szczecinem.

Stoczniowcy zrzeszeni w Federacji Metalowców i Hutników domagają się wycofania się Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej z tych planów i żądają równomiernego rozwoju obu stoczni w Szczecinie i Świnoujściu.

Stoczniowcy ze Świnoujścia zdecydowanie popierają budowę suchego doku w Szczecinie, który zagwarantuje rozwój tego oddziału i pracę dla ponad 450 stoczniowców, ale jednocześnie domagają się utrzymania działalności remontowej w Świnoujściu, zwłaszcza że te dwa odziały nie stanowią dla siebie konkurencji w przeprowadzanych remontach.

Zarząd Federacji oraz koleżanki i koledzy z Międzyzakładowego Związku Zawodowego Pracowników Stoczni zwracają się z apelem do członków Federacji o wzięcie udziału w organizowanej pikiecie.

Udział w pikiecie prosimy zgłaszać na adres email Federacji Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Poprawiony: środa, 16 września 2020 12:18
 
Rada Okręgu Opole PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
niedziela, 13 września 2020 18:32

W piątek 11 września 2020 po raz pierwszym w tym roku spotkali się przedstawiciele Zakładowych Organizacji Związkowych z województwa opolskiego  zrzeszonych w Federacji Metalowców i Hutników. W spotkaniu uczestniczyli V-ce Przewodniczący OPZZ Sebastian Koćwin, Przewodniczący Federacji Mirosław Grzybek oraz Przewodniczący Rady wojewódzkiej OPZZ Wojciech Rajchel. Sebastian Koćwin zaprezentował uczestnikom bieżące działania centrali związkowej, Mirosław Grzybek problemy Federacji, a Wojciech Rajchel z terenu województwa. Przewodniczący z ZOZ wymienili się doświadczeniami związanymi z pandemią COVID-19 i jej wpływu na macierzyste zakłady pracy. Większości firm działa i funkcjonuje normalnie, największe stary notuje Koksownia Zdzieszowice pracując na 60 % swoich możliwości, ORAS Olesno zwiększyło produkcję i stan zatrudnienia. W Nepaco Praszka zostały odwołane zwolnienia grupowe, pracownicy w wieku przedemerytalnym korzystają z programu dobrowolnych odejść.  W końcowej dyskusji zebrali wspólnie zastanawiali się nad metodami i sposobami zwiększenia uzwiązkowienia.

Grzegorz Bor

Pozdrawiam

Poprawiony: niedziela, 13 września 2020 18:40
 
Protest pracowników HCP Cegielski w Poznaniu PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
wtorek, 08 września 2020 16:23

W poniedziałek 7 września 2020 pod bramą główną upamiętniającym zryw robotniczy 28 czerwca 1956 roku, pracownicy, związkowcy, metalowcy HCP Cegielski protestowali aby kolejny raz upomnieć się o prawa do godnej pracy i płacy. Należąca do skarbu państwa Spółka jest kolejnym przykładem braku polityki gospodarczej obecnego Rządu. Złym zarządzaniem oraz lekceważeniem  pracowników przez Zarząd Spółki. W ciągu ostatnich lat zarządzający, doprowadził do chaosu organizacyjnego i zapaści ekonomicznej firmy. Rada Nadzorcza, która składa się głownie z przedstawicieli Polskiego Funduszu Rozwoju nie wyciągnęła i nie wyciąga z tego powodu żadnych wniosków. Nie jest w żaden sposób krytyczna wobec Zarządu Spółki oraz działań p. Prezesa. Składane kolejne rządowe obietnice dotyczące ulokowania produkcji zbiorników biogazowych oraz zamówień dla wojska do tej pory nie mają pokrycia w rzeczywistości. Pracownicy Cegielskiego czują się oszukiwani przez Rząd oraz lekceważeni przez Zarząd Spółki, który próbuje szukania poprawy kondycji firmy nie w nowych zamówieniach a w zapisach Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy.

W swoim wytępieniu Przewodniczący Metalowców Darek Rychlewski powiedział -

„Cegielski to przede wszystkim My pracownicy a nie grunty, majątek i hale produkcyjne – przypominamy po raz kolejny wszystkim tym, którzy o tym zapominają, to pracownicy są najcenniejszym kapitałem Cegielskiego, należy więc ich chronić i dbać. To właśnie załoga Cegielskiego pielęgnowała przez lata i kontynuuje najlepsze tradycje polskiego przemysłu metalowego z głęboko zakorzenionym etosem pracy odziedziczonym po swym znakomitym patronie i założycielu firmy. Jesteśmy żywą historią polskiego przemysłu i domagamy się rzetelnej dbałości o nasz zakład.  My chcemy utrzymania i tworzenia nowych miejsc pracy – tutaj w „Cegielskim”. To powinien być priorytet dla wszystkich rządów naszego kraju! My chcemy czuć swoją godność i wartość człowieka pracy.”

Poprawiony: wtorek, 08 września 2020 16:32
 
Rada Federacji Związków Zawodowych Metalowców i Hutników w Polsce PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
piątek, 04 września 2020 07:40

W dniu 2 września 2020  po raz pierwszym w tym roku stacjonarnie obradowała  Rada Federacji Związków Zawodowych Metalowców i Hutników w Polsce. To pierwsze w tym roku zebranie członków Rady jest pewnym sygnałem, że zachowując środki ostrożności w dobie koronawirusa  życie powoli wraca do normalności.

Na początku zebrania członkowie Rady uczcili minutą ciszy zamarłego w lipcu kol. Marka Kwaskiewicza długoletniego członka Rady Federacji i Przewodniczącego Związku Zawodowego Metalowcy w Milmet-Timken w Sosnowcu.

Następnie zebrani przeanalizowali i przyjęli uchwały dotyczące bieżącej działalności Federacji, zatwierdzając bilans za rok 2019 i przyjęcia preliminarza na rok 2020.

Uczestniczący w spotkaniu mec. Liwiusz Laska, omówił procedowaną przez Sejm i Senat ustawę o usuwaniu skutków prawnych decyzji reprywatyzacyjnych dotyczących nieruchomości warszawskich, która daje pewne możliwości na uregulowanie stanu prawnego budynku na Długiej.

Przewodniczący poinformował o bieżących działaniach Zarządu Federacji, stanie realizacji projektów unijnych i społecznych, przebiegu prac w Radzie Dialogu Społecznego i procedowanych uchwałach.

Zebrani w trakcie dyskusji zaprezentowali aktualną sytuacje w zakładach pracy związaną z pandemią Covid-19. O ile jeszcze 3-4 miesiące temu zakłady z sektora automotive zapowiadały szereg zwolnień grupowych to na tą chwilę pracodawcy albo z nich zrezygnowali albo uruchomione zostały PDO – programy dobrowolnych odejść.

Nadal niepokojem napawa sytuacja w hutnictwie związana z brakiem restartu Wielkiego Pieca w krakowskim zakładzie ArelorMittal Poland i wypowiedzianym Zakładowym Układem Zbiorowym Pracy. Członkowie Rady po wysłuchaniu sytuacji jaka ma miejsce w Stoczni Remontowej Gryfia w Świnoujściu – postanowili skierować Stanowisko do Ministra gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marka Gróbarczyka ( stanowisko w załączeniu ) z żądaniem podjęcia dialogu ze stoczniowcami.

Zebrani decydowali, że w związku obostrzeniami dotyczącymi organizowania spotkań powyżej 150 osób Ogólnopolski Dzień Metalowca i Hutnika zostanie zorganizowany w przyszłym roku w dniach 22-25 kwietnia 2021 w Mielnie w OW. Albatros.

W obradach uczestniczyły zaproszone przedstawicielki Huty Celsa z Ostrowa Świętokrzyskiego – Przewodnicząca Związku Maria Poziomek i Malwina Gierczak.

Rada zakończyła się miłym akcentem złożeniem podziękowań za pracę długoletnim pracownikom, którzy z Federacją byli związani ponad 30 lat – pani Barbara Jóźwiak – Sekretariat, pani Maria Kowalska – Księgowość, pani Elżbieta Skrakowska – Administracja.

/galeria/

 

Federacja ZZ MiH w Polsce

Mirosław Grzybek

Poprawiony: piątek, 04 września 2020 07:58