Start
 
FZZ Metalowcy i Hutnicy
Wideokonferencja Rady Federacji PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
niedziela, 31 maja 2020 19:31

W czwartek 28 maja 2020 miała miejsce wideokonferencja członków Rady Federacji poszerzona o członków Komisji Rewizyjnej. Wirtualnym gościem wideokonferencji był Przewodniczący OPZZ Andrzej Radzikowski. W trakcie blisko trzygodzinnego spotkania uczestnicy wymienili się informacjami dotyczącej aktualnej sytuacji w poszczególnych Okręgach i Zakładach Pracy. Informacje dotyczyły głównie spraw pracowniczych w dobie epidemii koronawirusa. W dyskusji przewijał się temat kolejnej tarczy 4.0, która zadaniem Przewodniczącego OPZZ niesie wiele niekorzystanych rozwiązań takich jak możliwość zawieszenia ZFŚŚ, ograniczenie kwoty odpraw, wydłużenie okresu przestojów ekonomicznych czy przymusowe urlopy. Przewodniczący Radzikowski poinformował, że OPZZ oczekiwało i oczekuje znaczenie większej pomocy ze strony Rządu, a tym samym nieprzenoszenia kosztów związanych z epidemią na zatrudnionych. W ocenie OPZZ i Federacji kolejne tarcze nie chronią skutecznie miejsc pracy ( zwolnienia grupowe Neapco Praszka ) i poziomu dochodów zatrudnionych. Zwrócił uwagę że środki zgromadzone na Funduszu Gwarantowanych Środków Pracowniczych w kwocie 14 miliardów złotych wraz pomocą państwa powinny to zagwarantować. W dalszej części uczestnicy poruszyli, również temat niełatwej współpracy międzyzwiązkowej.

 

Poprawiony: niedziela, 31 maja 2020 19:38
Więcej…
 
Apel Federacji Związków Zawodowych Metalowców i Hutników w Polsce ws. Sytuacji w polskim przemyśle motoryzacyjnym do Premiera RP Matusza Morawieckiego PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
czwartek, 21 maja 2020 20:22

Po dwóch miesiącach epidemii związanej z koronawirusem sytuacja w branży motoryzacyjnej jest kryzysowa a jej restart wymaga i będzie wymagał dodatkowej pomocy ze strony rządu i administracji państwowej. Zawierane porozumienia w ramach „Tarczy” zgodnie z ustawą z dniach 31 marca 2020 nie gwarantują utrzymania miejsc pracy.  Do dnia dzisiejszego niektóre zakłady nie uruchomiły produkcji ( m.in. Grupa FCA Poland S.A. największy producent samochodów w Polsce) lub pracują na ok. 30 % swoich zdolności produkcyjnych. Z innych  dochodzą informacje, że w związku ze spadkiem zamówień pracodawcy powiadamiają Zakładowe Organizacje Związkowe o zwolnieniach grupowych jak w Neapco Praszka oraz zwolnieniach  indywidulanych. W ocenie Federacji i przedstawicieli związków działających w zakładach motoryzacyjnych nadszedł czas na bezpośrednie zwrócenie się do strony rządowej i zaangażowania sił politycznych i parlamentarnych w obronie ponad 200 tyś miejsc pracy w bezpośredniej produkcji motoryzacyjnej.

 

 

Mirosław Grzybek

FZZ MiH

Poprawiony: czwartek, 21 maja 2020 20:46
 
Usługi prawnicze online PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
środa, 20 maja 2020 20:49

Koleżanki i koledzy epidemia koronawirusa wywarła i wywiera ogromny wpływ na funkcjonowanie gospodarki, zakładów pracy i naszego codziennego życia. W naszej codziennej związkowej pracy pojawiają się liczne pytania i wątpliwości  z zakresu prawa pracy. Zarząd Federacji pragnąc usprawnić wam dostęp do usług prawniczych do końca lipca tego roku uruchamia konsultacje online poprzez stronę internetowa realizowanego projektu europejskiego GIG Economic. Strona jest w języku angielskim ponieważ w projekcie uczestniczą inne kraje europejskie. Po wejściu na poniższy link https://worker-gig.eu/en/online system wyświetla język zgodny z językiem systemu danego użytkownika i można przesyłać pytania z zakresu prawa pracy. Zapraszamy do korzystania z usług online oraz prosimy o przesyłać opinie o funkcjonowaniu usługi.

Zarząd Federacji

Poprawiony: środa, 20 maja 2020 20:58
 
Informator Związkowy 2020 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
czwartek, 14 maja 2020 17:28

Szanowne koleżanki i koledzy członkinie i członkowie Federacji Związków Zawodowych Metalowców i Hutników w Polsce.

Po blisko 2 latach ponownie pragniemy wznowić wydawanie Informatora Związkowego w formie elektronicznej z możliwością druku. Przekazujemy Wam publikację, która cieszyła się dużym zainteresowaniem członkiń i członków naszej Federacji. Chcemy aby nadal Informator Związkowy był kroniką życia związkowego, jakie toczy się w poszczególnych Okręgach i Zakładowych Organizacjach Związkowych. Zależy nam, aby tak jak w latach ubiegłych, w informatorze ukazywały się wszystkie działania jakie codziennie wykonujecie na rzecz poprawy sytuacji pracowników. Dlatego prosimy przesyłanie do biura Federacji informacji z bieżących działań. Koleżanki Koledzy w tych trudnych czasach pandemii życzymy Wam wszystkiego dobrego a przede wszystkim jak najszybszego powrotu do „normalności” oraz zdrowia dla Was, dla Waszych załóg i rodzin.


Zarząd Federacji ZZ Metalowców i HutnikówPoprawiony: czwartek, 14 maja 2020 17:44
 
NAEPCO Europe Sp z o.o. Praszka – pierwszą ofiara epidemii PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
wtorek, 05 maja 2020 17:59

Epidemia koronawirusa w miesiącu marcu i kwietniu przerwała łańcuch dostaw, wstrzymując działalności wszystkich koncernów samochodowych w całej Unii Europejskiej.

W Polsce praktycznie wszystkie zakłady branży motoryzacyjnej zawarły porozumienia w ramach „tarczy” zgodnie z ustawą z dnia 31 marca 2020 o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.

Z informacji jakie zostały przesłane do Federacji wynika, że w zdecydowanej większość zakładów automotive zastosowano przepisy o postoju ekonomicznym w wymiarze do 80 % wynagrodzenia.

Strach przed zarażeniem koronawirusem spowodował w konsekwencji gwałtowny spadek na rynku zakupu nowych samochodów. Na unijnym rynku w odnotowano średnio 55 %. Największe straty zanotował rynek włoski aż 85 %. Francja, Hiszpania i Austria blisko 70 %, w Niemczech i Polsce ok.40 %.

Już dziś eksperci oceniają, że obecny kryzys może być głębszy niż ten z roku 2008. Ograniczenia planów produkcyjnych i zamówień mają już swoje konsekwencje.

Bardzo złą informację otrzymaliśmy z zakładu NAEPCO Europe Sp z o.o. w Praszce województwo opolskie (producenta pół osi napędowych) o zaplanowanych zwolnieniach grupowych.

Z 964 obecnie zatrudnionych redukcje mają dotyczyć ok. 250 pracowników co stanowi blisko 27 % ogółu.

I choć obecnie firma do końca czerwca będzie korzystać z pomocy w ramach „tarczy” już teraz rozpoczęła oficjalne negocjacje z zakładowymi organizacji związkowymi.

Jak głęboka recesja dotknie motoryzację? Na to pytanie trudno dziś odpowiedzieć, ale to że nie będzie dobrze nie ulega wątpliwości.

FZZMiH

Mirosław Grzybek

Poprawiony: wtorek, 05 maja 2020 18:32