Start
 
FZZ Metalowcy i Hutnicy
Spotkanie szkoleniowo - integracyjne PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
poniedziałek, 17 lutego 2020 21:48

W dniach 14-15 luty 2020 w siedzibie Federacji miało miejsce spotkanie integracyjno-szkoleniowe przedstawicieli Zakładowych Organizacji Związkowych z Okręgu Kujawsko-pomorskiego i  Warmińsko-Mazurskiego. Szklenie z zakresu korzystania z najważniejszych ustaw z dziedziny prawa pracy i stosowania ich w codziennej działalności związkowej przybliżył dr Liwiusz Laska. W trakcie tych dniowych warsztatów uczestnicy wymienili się doświadczeniami z pracy związkowej oraz omówili konkretne przykładu z którymi borykają się w swoich zakładach pracy. Przewodniczący Federacji zapoznał uczestników z aktualną sytuacją w ruchu związkowym. Wszyscy zgodnie podkreślili istotną rolę szkoleń związkowych.

FZZ MiH

Mirosław Grzybek

Poprawiony: poniedziałek, 17 lutego 2020 21:52
 
ABB Industrial Solutions (Łódź) S.A. do likwidacji !!! PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
wtorek, 11 lutego 2020 16:20

We wtorek 4 lutego 2020 Zakładowe Organizacje Związkowe prowadzące działalność statutową w ABB Industrial Solutions (Łódź) S.A. w tym nasza organizacja NSZZ „Metalowcy”, zostały poinformowane przez Zarząd Spółki o likwidacji zakładu pracy. W związku z zapowiedzianą likwidacją zakładu w ciągu najbliższych 2 lat pracę starci 402 pracowników z 522 zatrudnionych. Zapowiedziane przez firmę zwolnienia mają być przeprowadzone w okresie od marca 2020 do czerwca 2022 roku !

Datujący swoje tradycje produkcyjne od 1908 zakład, będący od dwóch lat częścią szwajcarsko – szwedzkiej Grupa ABB ma ulec całkowitej likwidacji. Grupa ABB w Polsce posiada zakłady w Bielsku-Białej, Kłodzku, Aleksandrowie Łódzkim, Przasnyszu i Łodzi. ABB ABB Industrial Solutions (Łódź) S.A. produkuje aparatury elektryczne niskich napięć.

Zgodnie z ustawą z dnia 13 marca 2003 o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników trwają negocjacje nad zawarciem Porozumienia. Związki mają czas do 25 lutego 2020

Na czwartek 13 lutego przewidziana jest kolejna tura rozmów z Zarządem Spółki oraz związkowa pikieta w obronie zakładu.

 

Mirosław Grzybek

FZZ MiH

Poprawiony: wtorek, 11 lutego 2020 16:24
 
Ponowne uruchomienie części surowcowej w Krakowie PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
poniedziałek, 03 lutego 2020 18:43

ArcelorMittal Poland informuje, że podjął decyzję o ponownym uruchomieniu części surowcowej krakowskiej huty, która została tymczasowo zatrzymana pod koniec listopada 2019 roku ze względu na pogarszające się warunki rynkowe.

- Decyzja o ponownym uruchomieniu instalacji wynika z konieczności dostarczenia slabów do huty ArcelorMittal w Gandawie w Belgii, gdzie rozpocznie się remont wielkiego pieca, a także z konieczności uzupełnienia strat produkcyjnych w zakładach ArcelorMittal Europe – wyjaśnia Marc De Pauw, dyrektor generalny ArcelorMittal Poland.

Firma zakłada, że ponowne uruchomienie wielkiego pieca i stalowni w Krakowie będzie miało miejsce w połowie marca, choć ostateczna data będzie zależała od czasu potrzebnego na przygotowania.

Poprawiony: poniedziałek, 03 lutego 2020 18:47
 
Okrągły Stół w sprawie krakowskiej huty PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
środa, 22 stycznia 2020 05:10

W piątek 17 stycznia 2020 r. w Sali Obrad Rady Miasta Krakowa miała miejsce konferencja w sprawie przyszłości funkcjonowania krakowskiej huty. Obrady w formule „Okrągłego Stołu” zostały zorganizowane przez władze miasta przy współudziale central związkowych działających w ArcelorMittal Poland S.A. Spotkaniu patronował Prezydent Krakowa, ale inicjatorami byli związkowcy z OPZZ - liderzy NSZZ Pracowników ArcelorMittal Poland. Po listopadowych akcjach protestacyjnych, to kolejna inicjatywa związkowa mająca na celu doprowadzenia do ponownego uruchomienia wielkiego pieca. W konferencji uczestniczyło ponad 100 osób, w tym przedstawiciele rządu – na czele z Wicepremierem Jarosławem Gowinem, Minister Rozwoju Jadwigą Emilewicz, krakowscy parlamentarzyści, władze województwa, zarząd firmy ArcelorMittal, a także firmy współpracujące z kombinatem. W trakcie wystąpień polityków oraz przedstawicieli władz Spółki padały liczne deklaracje dotyczące potencjału krakowskiej huty i zapewnienia, że wstrzymanie prac wielkiego pieca jest wyłącznie tymczasowe. Jednak nikt z obecnych decydentów na zadane pytanie przez Przewodniczącego NSZZ Pracowników AMP S.A.

 

Krzysztofa Wójcika – „Kiedy konkretnie zostanie ponownie włączony piec ?” nie był w stanie odpowiedzieć. A na tą konkretną odpowiedź czeka prawie 1000 pracowników huty i blisko 2-3 tyś pracowników spółek bezpośrednio kooperujących z hutą, których miejsca pracy są zagrożone. Wiceprezes Zarządu Czesław Sikorski próbując odpowiedzieć na pytanie poinformował, że w drugim kwartale tego roku koniunktura powinna być lepsza i wówczas może zapaść decyzja o ponownym uruchomieniu wydziału surowcowego. Do tego czasu ponad 300 pracowników będzie zmuszonych dojeżdżać do zakładu w Dąbrowie Górniczej poświęcając dziennie ponad 12 godzin na dojazd, pracę i powrót do miejsca zamieszkania. Minister Jadwiga Emilewicz zapewniła, że rząd podejmie wszelkie możliwe starania na poziomie europejskim aby jak najszybciej została wprowadzona opłata węglowa ( za emisję CO2 ) powstrzymująca import stali spoza UE. Jest to bardzo istotne dla polskiego i europejskiego przemysłu w szczególności gdy Unia Europejska niedawno przyjęła zasady Zielonego Ładu i Neutralności Klimatycznej.

Mirosław Grzybek

FZZ MiH

Poprawiony: środa, 22 stycznia 2020 05:20
 
Odpowiedź Prezesa Rady Ministrów RP pana Mateusza Morawieckiego. PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
środa, 08 stycznia 2020 18:39

 

Sytuacja w polskim hutnictwie po wygaszeniu w dniu 23 listopada 2019 wielkiego pieca nadal nie napawa optymizmem. Przeprowadzone akcje protestacyjne pod koniec listopada ubiegłego roku przez związkowców wszystkich central związkowych nie powtrzymały decyzji Zarządu ArcelorMitall Poland S.A. W trakcie akcji protestacyjnych zostały wystosowane pisma i apele do Prezesa Rady Ministrów RP Pana Mateusza Morawieckiego. Federacja ZZ Metalowców i Hutników apel skierowała w dniu 20 listopada 2019. Stosowną dowiedź na nasze pismo w imieniu Premiera RP otrzymaliśmy z Ministerstwa Rozwoju, którą zamieszczamy poniżej.

 

/czytaj odpowiedź/

FZZ MiH

Mirosław Grzybek

Poprawiony: środa, 08 stycznia 2020 20:02