Start
 
FZZ Metalowcy i Hutnicy
Nowa strona internetowa ! PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
środa, 28 kwietnia 2021 19:24

Koleżanki i koledzy, Członkowie Federacji Związków Zawodowych Metalowców i Hutników w Polsce, po ponad 10 latach funkcjonowania obecnej strony internetowej Zarząd Federacji postanowił odnowić obecną szatę i unowocześnić nasz przekaz medialny. Mamy nadzieje, że zmiana będzie przyjęta z zadowoleniem i jedocześnie stanie się ona nowym wizerunkiem Federacji. W sieci będą funkcjonować obie strony internetowe, na których będziemy umieszczać najważniejsze wydarzania. Mamy nadzieje, że nowa storna będzie również inspiracją do dzielnie się wiadomościami z Waszych Okręgów oraz Zakładowych Organizacji Związkowych. Oczekujemy na wasze uwagi oraz sugestie dotyczące nowej strony internetowej, pozwalające na budowanie wizerunku naszej Federacji.

 

Mirosław Grzybek

FZZ MiH

Poprawiony: środa, 28 kwietnia 2021 19:30
 
Polsko-niemieckie spotkanie związkowe z IG Metall PDF Drukuj Email
Wpisany przez admin2   
czwartek, 06 maja 2021 17:24

W ramach współpracy pomiędzy Federacją a niemiecką centralą związkową IG Metall w dniu 5 maja 2021 miało miejsce wirtualne spotkanie, którego tematem przewodnim był aktualny stan układów zbiorowych pracy z branży metalowej. Wolfang Lemb w swojej wystąpieniu omówił aktualną sytuację gospodarczo-przemysłową, oraz epidemiologiczna i polityczną jaka ma miejsce w Niemczech. Podkreślił, że po okresie Covidu wszystkie gospodarki europejskie będą potrzebowały wsparcia oraz dodatkowych impulsów w ramach krajowych planów odbudowy. Blisko 6 % recesja w 2020 spowodowała ze IG Metall w roku ubiegłym nie przystąpił do negocjacji taryfowych a tegoroczne przyniosły wyłącznie gwarancje jednoarowych premii. W czerwcu pracownikom branży metalowo-elektrycznej zostanie wypłacone 500 euro – premii tzw. covidowej a np. pracownikom zatrudnionym w Volkswagenie 1000 euro. W lutym 2022 zatrudnieni otrzymają jednorazowy dodatek „transformacyjny” w wysokości 18,4 % miesięcznego wynagrodzenia. W ramach ochrony i utrzymania miejsc pracy firmy mogą wprowadzić 32 godzinny tydzień pracy. Kolejne negocjacje zbiorowe zostały wyznaczone na październik 2022. Polscy związkowcy przekazali informacje o przebiegu i wynikach negocjacji w poszczególnych zakładach i jednoznaczne zaznaczyli, że największym problemem to brak funkcjonowania branżowych układów pracy. Mimo starań ze strony central związkowych nadal ani rząd a tym samym pracodawcy nie widzą potrzeby takich negocjacji. W tym aspekcie pomocna by była dyrektywa Unii Europejskiej jak ma to miejsce w przypadku płacy minimalnej.

Mirosław Grzybek FZZ MiH

Poprawiony: czwartek, 06 maja 2021 17:38
 
1 maja 2021 PDF Drukuj Email
Wpisany przez admin2   
wtorek, 04 maja 2021 19:36

 

Tegoroczne obchody Święta Pracy ponownie obchodziliśmy w dobie pandemii, która nadal ma ogromny wpływ na naszą rzeczywistości. W tym dniu przedstawiciele Zarządu Federacji Związków Zawodowych  Metalowców i Hutników w Polsce upamiętniając święto wszystkich pracowników żyjący z pracy własnych rąk wraz z Kierownictwem OPZZ, złożyli kwiaty na Placu Grzybowskim, pod pomnikiem Ignacego Daszyńskiego, oraz Bramą Straceń na Warszawskiej Cytadeli. W Poznaniu przedstawiciele Rady Okręgu Wielkopolsko-lubuskiego złożyli tradycyjnie kwiaty pod pomnikiem krzyżów upamiętniających ofiary czerwca 1956 roku.

Poprawiony: wtorek, 04 maja 2021 19:59
 
Spotkanie szkoleniowe SIP PDF Drukuj Email
Wpisany przez admin2   
piątek, 30 kwietnia 2021 17:09

W dniu 28 kwietnia przypadają obchody Światowego Dnia Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy, wspominanego także przez związki zawodowe jako Dzień Pamięci Ofiar Wypadków przy Pracy i Chorób Zawodowych. W ramach tygodnia związanego z bezpieczeństwem i higieną pracy Federacja zorganizowała spotkanie szkoleniowe dla Społecznych Inspektorów Pracy, które na platformie ZOOM poprowadził przedstawiciel Okręgowej Inspekcji Pracy w Warszawie Nadinspektor Józef Fiołek. W szkoleniu w dniu 29 kwietnia wzięło udział 45 uczestników, którzy zostali zapoznani z przyczynami wypadków i chorób zawodowych, dochodzeniem powypadkowym, protokołem powypadkowym oraz udziałem SIP w pracach Komisji BHP. Dużym zainteresowaniem spotkały się wyjaśnienia inspektora poświęcone postępowaniu powypadkowym przy badaniu zdarzeń zaistniałych podczas wykonywania pracy zdalnej. Wykładowca  przybliżył zainteresowanym obowiązujące regulacje prawne zawarte w przepisach covidowych, w Kodeksie pracy, a także w ustawnie o świadczeniach odszkodowawczych i rozporządzeniu  Rady Ministrów w sprawie ustalenia okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy. Spotkanie zakończyła ponad półgodzinna dyskusja panelowa.

Mirosław Grzybek FZZ MiH

Poprawiony: piątek, 30 kwietnia 2021 17:14