Start
Wydarzenia


Spotkanie szkoleniowe Społecznych Inspektorów Pracy PDF Drukuj Email
wtorek, 09 kwietnia 2019 18:51

W dniach 8 9 kwietnia 2019 w siedzibie Federacji miało miejsce spotkanie szkoleniowe Społecznych Inspektorów Pracy prowadzących działalność w branży metalowej i hutniczej. Tematyką szklenia były prawne zagadnienia ochrony pracy zaprezentowane przez kol. Renata Górna przedstawicielkę OPZZ w Sejmowej Radzie Ochrony Pracy. Analiza przyczyn wypadków przy pracy i chorób zawodowych, dochodzenie powypadkowe, udział SIP w komisjach bezpieczeństwa i higieny pracy omówione przez przedstawiciel Okręgowej PIP w Warszawie.

W drugim dniu uczestnicy szkolenia wzięli udział w uroczystym posiedzeniu Sejmowej Rady Ochrony Pracy poświęconej Światowemu Dniu Bezpieczeństwa i Ochrony Pracy. Sesja miała miejsce w Sali Kolumnowej budynku Sejmu co umożliwiło uczestnikom na zwiedzenie polskiego parlamentu.Mirosław Grzybek

FZZ MiH

 
Polsko-niemieckie spotkanie związkowe PDF Drukuj Email
czwartek, 04 kwietnia 2019 18:14

W dniach 2-3 kwietnia 2019 w Berlinie w siedzibie IG Metal Regionu Berlin-Brandenburgia-Saksonia miało miejsce polsko-niemieckie spotkanie związkowe. Uczestnikami tego spotkania byli przedstawiciele Konfederacji ZZ Przemysłu w Polsce, Fundacji Friedricha Eberta oraz Sekretariatu metalowcy NSZZ Solidarność.

W trakcie wspólnych obrad uczestnicy spotkania przeanalizowali aktualną sytuację polityczną, gospodarczą, związkową w Polsce i w Niemczech głównie w kontekście zbliżających się majowych wyborów do Europarlamentu.

W dalszej części dyskusja dotyczyła aktualnej sytuacji w przemyśle samochodowym. Jego przyszłości w dobie zbliżającej się elektro mobilności, paliw energetycznych, cyfryzacji i ewentualnych zagrożeń dla pracujących w tym przemyśle pracowników. Strona niemiecka zaprezentowała najważniejsze regulacje płacowe i układowe obowiązujące w przemyśle metalowym wynikające z podpisanego porozumienia pomiędzy IG Metall a Zrzeszeniem Pracodawców VME w dniu 19 lutego 2018. Układem zbiorowym pracy wynegocjowanym przez IG Metall objętych jest blisko 4 miliony pracowników, najniższe miesięczne wynagrodzenie to 2 398 euro. Jak podkreślali niemieccy koledzy sporym sukcesem ostatnich negocjacji to możliwość skorzystania przez pracownika z 8 dodatkowych dni wolnych od pracy w ciągu roku, które nie obniżają miesięcznego wynagrodzenia. W przypadku rezygnacji z tych dni zatrudniony otrzymuję dodatkowy bonus finansowy. W roku przyszłym najniższa stawka godzinowa obwiązująca w Niemczech będzie wynosić 9,30 euro/godz.

Na zakończenie zostały poczynione ustalenia dotyczące dalszych kontaktów oraz tematów jakie będą poruszane w trakcie kolejnych spotkań.

 

Mirosław Grzybek

FZZ MiH

 

 
XIII Mistrzostwa Polski w wędkarstwie spławikowym Branży Przemysł OPZZ PDF Drukuj Email
wtorek, 26 marca 2019 15:48

W 7-9 czerwca 2019 zostaną zorganizowane XIII Mistrzostwa Polski w wędkarstwie spławikowym Branży Przemysł OPZZ. Organizatorami zawodów jest Związek Zawodowy Metalowcy Mahle S.A. Krotoszyn.

W zawodach mają prawo uczestniczyć przedstawiciele Zakładowych Organizacji Związkowych zrzeszone w Federacjach tworzących Branżę Przemysł OPZZ. Szczegółowe informacje znajdują się w załączniku pdf.

W imieniu Federacji oraz organizatorów zapraszamy do wzięcia udziału w zawodach.

Mirosław Grzybek

Federacja ZZ MiH

 
Rada Federacji Metalowców i Hutników PDF Drukuj Email
czwartek, 21 marca 2019 20:53

W dniu 20 marca 2019 obradowała Rada Związków Zawodowych Metalowców I Hutników w Polsce. Na początku zebrania członkowie Rady uczcili minutą ciszy zamarłych w ostatnim czasie działaczy związkowych. Następnie zebrani przeanalizowali i przyjęli uchwały dotyczące bieżącej działalności Federacji, zatwierdzenie bilansu za rok 2018, przyjęcia preliminarza na rok 2019, przyjęcia Zakładowej Organizacji Związkowej. Przekazane zostały informacje o podziale i zakresie obowiązków poszczególnych członków Zarządu. Przewodniczący Federacji poinformował o najbliższych działaniach Federacji oraz OPZZ (obchody święta pracy, manifestacji 9 maja, jubileuszu 35-lecia OPZZ) Przewodniczący Okręgu Małopolskiego kol. Józef Kawula przedstawił stan przygotowań do obchodów Dnia Metalowca i Hutnika w dniach 25 – 27 kwietnia 2019.

W drugiej części przedstawiciele PFR Portal PPK Sp. z o.o. przybliżyli zebranym zasady funkcjonowania Pracowniczych Planów Kapitałowych. Na zakończenie ekspert prawa pracy Paweł Śmigielski zapoznał ze zmianami w ustawie o związkach zawodowych obowiązujących po 1 stycznia 2019.

 

FZZ MiH

Mirosław Grzybek

 
«pierwszapoprzednia12345678910następnaostatnia»

Strona 1 z 35