Start Wydarzenia Czy europejska płaca minimalna jest możliwa ?
Czy europejska płaca minimalna jest możliwa ? PDF Drukuj Email
niedziela, 13 października 2019 18:33

Ta myśl zawsze towarzyszyła związkowcom wschodniej części Unii Europejskiej, którzy z ogromnym zainteresowaniem przyjęli deklarację jaką złożyła przyszła przewodnicząca Komisji Europejskiej, Ursula Von Der Leyen. W swojej agendzie dla Europy opublikowała następującą wizję: „Zaproponuję instrument prawny, który zapewni każdemu pracownikowi w Unii sprawiedliwą płacę minimalną. Powinno to pozwolić na godne życie w każdym miejscu pracy. Płace minimalne należy ustalać zgodnie z tradycjami krajowymi, w drodze układów zbiorowych lub przepisów prawnych. ”

Temat ten stanowił główną myśl spotkania przedstawicieli IndustriAll Europe Regionu Wschodniego który miał miejsce w Budapeszcie w dniu 3 października 2019.  Uczestnicy spotkania wraz z Przewodniczącym IndurtiAll Luc Traingle zgodzili się, że nie chcą, aby politycy decydowali o wysokości płacy minimalnej, tak jak to miało miejsce w ostatnich dniach w Polsce. To związki zawodowe muszą być w centrum dyskusji i stanowić część całego procesu. Chcemy  mieć nie tylko dyrektywę w sprawie płacy minimalnej, ale także uregulowaną dyrektywą kwestię rokowań Układów Zbiorowych Pracy, głównie na szczeblu branż. Tym samym IndustriAll rozpoczyna kampanie medialną pod hasłem Together at Work – Razem w pracy – na rzecz zawierania i negocjowania układów.

W dalszej części spotkania omawiana była wspólna deklaracja Regionu na rzecz polityki klimatycznej oraz spraw organizacyjnych przeszłorocznego Kongresu.

/galeria zdjęć/