Start Wydarzenia Nadzwyczajna sesja Rady Miasta Świnoujście zwołana na wniosek związkowców Stoczni „GRYFIA”
Nadzwyczajna sesja Rady Miasta Świnoujście zwołana na wniosek związkowców Stoczni „GRYFIA” PDF Drukuj Email
niedziela, 30 sierpnia 2020 13:35

W dniu 20 sierpnia 2020 miała miejsce nadzwyczajna sesja Rady Miasta Świnoujście zwołana na wniosek związkowców Stoczni „Gryfia” w obronie miejsc pracy wobec zapowiedzianej przez Zarząd Stoczni likwidacji Oddziału Świnoujście. Sesja rozpoczęła się od zaprezentowania aktualnej sytuacji w stoczni, którą zaprezentowała Aneta Stawicka Przewodnicząca MZZ Pracowników Stoczni Remontowej „GRYFIA”.

„Teraz to się nazywa „modernizacja Gryfii”, czyli - zabranie ze Świnoujścia wszystko, co się da i jest sprawne czyli - dok, żurawie nabrzeżowe, żurawie samojezdne, wózki akumulatorowe, halę namiotową ba nawet ploter do drukowania rysunków technicznych w formacie A0. I tylko ludzie nie są im potrzebni. Nie wierzcie im, że wszystko odbędzie się z poszanowaniem praw pracowniczych. Będą to wypowiedzenia zmieniające z propozycją pracy w Szczecinie. No łaskawy Pan, a naszym szczytem marzeń jest codzienny dojazd do pracy 120 km w jedna stronę. Podpiszesz – będziesz jeździł, nie podpiszesz – idziesz po zasiłek. Ale jakby co, to dostaliśmy propozycje pracy. Tym Panom, co wpadli wg nich na genialny pomysł wydaje się, błędnie zresztą, że remedium na całe zło w Szczecinie to sprzedaż Zakładu w Świnoujściu, zabranie wszystkiego, co się da, a wszyscy armatorzy popłyną za naszym dokiem jak kaczuszki do Szczecina. Nic bardziej mylnego. Żaden z naszych stałych armatorów po likwidacji Stoczni w Świnoujściu nie postawi swojego statku do remontu w Szczecinie”

W sesji nie uczestniczył żaden przedstawiciel - Zarządu Spółki, Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej ( mimo zapowiedzianej wizyty ministra M. Gróbarczyka ) , parlamentarzyści Prawa i Sprawiedliwości aby odpowiedzieć pracownikom czy rzeczywiście zakład w Świnoujściu zostanie sprzedany? Obecni pozostali zachodniopomorscy parlamentarzyści uczestniczący w sesji zapowiedzieli że pilnie zwołają Sejmową Komisję Gospodarki Morskiej poświęconą sytuacji w Stoczni Gryfii. Niestety z informacji, które  do nas docierają wynika, że Marszałek Sejmu nie wyraziła zgody na zwołanie komisji.

Sytuacja w stoczni Gryfia to kolejny przykład jak obecny Rząd sprawuje nadzór nad państwowym majątkiem. Po prostu wstyd !

W sesji na zaproszenie związkowców uczestniczyli przedstawiciele Zarządu Federacji, którzy również mieli okazje zwiedzić Stocznie „GRYFIA” oraz spotkać się  i porozmawiać z załogą.