Start Okręg Lubelski
Lublin
Kolejny raz protestują pracownicy WSK Świdnik. PDF Drukuj Email
niedziela, 04 września 2016 13:13

 

1.09.2016 Wszystkie  Związki Zawodowe działające w  WSK Świdnik kolejny raz zwróciły uwagę „ rządu”  na problemy polskiego przemysłu lotniczego. Nie tak dawno stali  w pikiecie przed pałacem prezydenckim. Wtedy Prezydentem RP był  Prezydent Bronisław Komorowski.

Co się zmieniło?

Zmienił się prezydent – teraz Prezydent Andrzej Duda, zmienił się rząd.

Problemy zakładu pozostały. Spełniają się obawy związkowców wyrażane rok temu na ulicach Warszawy. Będą kolejne zwolnienia.

To, że zakład funkcjonuje w ramach koncernu Agusta Westland nie zwalnia polskiego rządu z obowiązku dbałości o polskich pracowników.

Same słowa i obietnice nie wystarczą. Oczekujemy od rządu RP konkretnych działań chroniących polski przemysł, chroniących polskich pracowników.

Federacja Związków Zawodowych Metalowcy popiera protest załogi WSK Świdnik

 

Romuald Wojtkowiak

Przewodniczący FZZ Metalowcy

 
Wizyta studyjna w zakładach lotniczych PZL Mielec PDF Drukuj Email
środa, 24 lutego 2016 18:53

W ramach realizowanego przez Federację Metalowcy europejskiego projektu o nazwie „AirSpace for Communication” (Lotnicza przestrzeń dla komunikacji) dniach 22-23 luty 2016 miała miejsce ostania już wizyta studyjna w Polskich Zakładach Lotniczych Spółka z o.o. - PZL Mielec spółka zależna od Sikorsky Aircraft Corporation należąca do amerykańskiego koncernu Lockheed Martin. PZL Mielec jest największym w Polsce producentem samolotów w Polsce. W mieleckich halach powstają – wielozadaniowy śmigłowiec Sikorsky S-70 Black Hawk, dwusilnikowy samolot turbośmigłowy M28 przeznaczony do zadań cywilnych i wojskowych oraz jednosilnikowy samolot M18 stosowny w agrolotnictwie.

Początki zakładów PZL Mielec są związane z okresem przedwojenny i budową Centralnego Okręgu Przemysłowego. To tutaj przed II wojną światową powstawał słynny polski samolot bombowy PZL Łoś a w okresie powojennym jedyny polski samolot odrzutowy Iskra.

Uczestnicy wizyty – przedstawiciele włoskich związków zawodowych CGIL Lombardia oraz angielskiej centrali związkowej UNITE the Union zostali zapoznani przez przedstawicieli Zarządu Spółki z historią zakładów oraz relacjami pomiędzy Zarządem Spółki i Zakładowymi Organizacjami Związkowymi ( Związek Zawodowy Przemysłu Elektromaszynowego).

Członek Zarządu Spółki prezentując historię zakładu oraz najnowsze produkty firmy, sporo miejsca poświecił pozytywnej roli, jaką w ratowaniu miejsc pracy odegrały Związki Zawodowe, kiedy to roku 2005 tuż przed przejęciem przez Sikorsky zakładowi grodziła upadłość. Aby świadomość sobie skalę problemów, z jakimi borykali się związkowcy w trakcie transformacji po roku 1989 niech świadczy fakt, że z blisko 20 tyś załogi Spółka obecnie zatrudnia 1570 osób.

Na terenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej Euro Parku Mielec – wykorzystującej teren starych zakładów w Spółkach prowadzących różną działalność od meblarskiej ( BRW ) do spożywczej ( Zielona Budka ) pracuje obecnie ok. 14 tys. osób.

W trakcie dwóch dni wspólnego spotkania zostały wymienione doświadczenia dotyczące sytuacji pracowników zatrudnionych w poszczególnych krajach ze szczególnym uwzględnieniem sektora lotniczego.

 

FZZ Metalowcy

Mirosław Grzybek

 

 
Okręg Lubelski PDF Drukuj Email
wtorek, 26 stycznia 2016 00:00

Federacja Związków Zawodowych „ METALOWCY ”
OKRĘG LUBELSKI

Przewodniczący: Aleksander Paluch

Fabryka Łożysk Tocznych w Kraśniku
23-210 Kraśnik ul.Fabryczna 6
tel.  081- 825-79-51
fax. 081- 825-79-50

 

WYKAZ ORGANIZACJI ZAKŁADOWYCH OKRĘGU:

Związek Zawodowy "METALOWCY" FŁT w Kraśniku

adres : 23-210 Kraśnik ul.Fabryczna 6
tel. 081-825-79-51 fax. 081-825-79-50 

Przewodniczący          - Aleksander Paluch
Wiceprzewodniczący  -  Tadeusz Ciempiel


Związek Zawodowy „ METALOWCY” PZL – Świdnik  S.A.

adres : 21-045 Świdnik ul. Al. Lotników Polskich 1
tel/fax. 081-722-62-20

Przewodniczący  - Jan Siedlecki
Wiceprzewodniczący  - Tomasz Flis, Jolanta Klamer


Wolny Związek Zawodowy FŁT – Kraśnik S.A.

adres : 23-210 Kraśnik ul. Fabryczna 6
tel. 081 825-74-53 fax. 081 825-76-66

Przewodniczący  - Ryszard Krawczyk
Wiceprzewodniczący  - Andrzej Koziarski, Adam Wasylko

 

Niezależny Samorządny ZZ.Prac.FM i UPS "Spomasz" w Bełżcach

adres : 24-200 Bełżyce ul. Fabryczna 2
tel. 081-517-43-17 fax 081 -  517-22-81 w. 25 

Przewodniczący  - Stanisław Wójtowicz

w-ce przewodniczący Zbigniew Gajowiak


Wykaz członków wybranych do władz Federacji ZZ”METALOWCY” w Warszawie:


Aleksander Paluch     - członek Prezydium Rady Federacji
Zdzisław Łachmański  - członek Rady Federacji
Andrzej Koziarski       - członek Rady Federacji

 
Wizyta studyjna w zakładach lotniczych w Hiszpanii PDF Drukuj Email
środa, 27 maja 2015 15:40

W dniach 21-22 maja 2015 odbyła się pierwsza wizyta studyjna w Hiszpanii w ramach projektu europejskiego „AirSpace for Communication” ( Lotnicza przestrzeń dla komunikacji ) realizowanego przez Federację Związków Zawodowych ”METALOWCY” we współpracy z organizacjami związkowymi z Hiszpanii, Wielkiej Brytanii i Włoch.

Głównym celem projektu jest wzmocnienie i rozwój współpracy międzynarodowej organizacji reprezentujących Pracowników sektora lotniczego w Europie, wymianę wiedzy oraz najlepszych praktyk w zakresie zaangażowania pracowników w przedsiębiorstwach.

W czasie wizyty odbyło się spotkanie z e związkowcami w zakładach lotniczych Airbus w Sewilli, w których produkowane są turbośmigłowe samoloty transportowe z przeznaczeniem dla użytkowników cywilnych jak i wojskowych.

W trakcie spotkania padło wiele pytań dotyczących warunków pracy i zwyczajów, mających na celu wzajemne poznanie się oraz wymianę poglądów na sytuację pracowników zatrudnionych w sektorze lotniczym. Następnie zostaliśmy oprowadzeni przez hiszpańskich kolegów po klimatyzowanych halach produkcyjnych, w których powstają części samolotów i ich końcowy montaż.

W wizycie udział wzięli związkowcy z zakładów lotniczych, PZL – ŚwidnikFZZ Metalowcy

Grzegorz Bor

 
Pikieta pod Pałacem Prezydenckim 22 maja 2015 PDF Drukuj Email
poniedziałek, 25 maja 2015 17:59

W dniu 22 maja 2015 związkowcy WSK PZL Świdnik S.A. zorganizowali pikietę przed Pałacem Prezydenckim. Powodem protestu była decyzja Rządu RP oraz MON-u ogłoszona w dniu 21 kwietnia br. przez Prezydenta RP, o odrzuceniu w postępowaniu przetargowym na śmigłowce dla Polskiej Armii, śmigłowców powstających w WSK PZL Świdnik.

Zdaniem związkowców ze Świdnika wybór francuskiego Airbusa zamiast śmigłowca AW 149 lub oferty PZL Mielec, godzi w interesy Świdnika Lubelszczyzny i Polski.

Pikietę, z inicjatywy załogi PZL Świdnik zorganizowały związki działające na terenie zakładu w tym głównie ZZ „Metalowcy" z Przewodniczącym kol. Zdzisławem Łachmańskim, oraz Solidarność i ZZ Inżynierów i Techników.

Dla ponad 1, 5 tysięcznej rzeszy zgromadzonych przed Pałacem Prezydenckim swoje poparcie dla protestujących wyrazili między innymi członkowie Federacji Metalowcy z całej Polski zatrudnionych w Zakładach Fiat Auto Poland w Bielsku-Białej (czynnie uczestniczący w pikiecie) i Tychach, Nemak Bielsko-Biała, Neapco Europe Praszka, Nkt Cables Warszowice, Mahle Krotoszyn oraz Rady Okręgów - Śląskiego, Wielkopolsko-Lubuskiego i Dolnośląskiego.

Przedstawiciele związkowców wręczyli na ręce Prezydenta RP petycję, którą przyjął minister Olgierd Dziekoński.

Mamy nadzieje, że zmiana głównego lokatora w Pałacu Prezydenckim, jaka dokonała się w dniu 24 maja 2015 pozytywnie wpłynie na sytuacje zatrudnionych w WSK PZL Świdnik pracowników.

Petycja.

Metalowcy FCA Tychy.

Metalowcy Mahle Polska Krotoszyn.

Metalowcy Neapco Europe Praszka.

Metalowcy Nemak Poland Bielsko-Biała.

Rada Okręgu Poznań.

Rada Okręgu Śląskiego.

Rada Okręgu Wrocław.

/galeria/

Zarząd Federacji

ZZ Metalowcy