Start Wydarzenia
Wydarzenia
Polska potrzebuje wyższych płac – zakończone negocjacje w FCA Poland PDF Drukuj Email
środa, 08 maja 2019 05:18

W dniu 30 kwietnia 2019 po dwumiesięcznych negocjacjach  Zakładowe Organizacje Związkowe prowadzące działalność statutową w FCA Poland S.A. i FCA Powertrain Poland Sp. z o.o. zrzeszone w FZZ Metalowców i Hutników  zawarły porozumienie płacowe na rok 2019, które gwarantuje każdemu zatrudnionemu pracownikowi :

  • Z dniem 1 kwietnia 2019 wzrost płacy miesięcznej o 451,71 zł. co przekłada się na wzrost stawki godzinowej w wysokości  2,70 zł. wraz z premią
  • Wyrównanie od 1 stycznia 2019 w kwocie 1350 zł.
  • Dopłatę w wysokości 75 zł. za każdą zorganizowaną sobotę w godzinach nadliczbowych,

Po prowadzeniu w życie w/w podwyżki nowo zatrudniona osoba po 3 miesięcznym okresie próbnym otrzyma płacę miesięczną w raz z premią w wysokości ok. 3 500  zł. (tj. stawka godzinowa 20,50 zł.)

W FCA Poland S.A. montującym w Tychach samochody Fiat 500 i Lancie Y zatrudnionych jest ok. 2600 pracowników a w FCA Powertrain Poland Sp. z o.o. produkującym w Bielsku-Białej silniki pracuje ok. 1300 pracowników.

 

FZZMiH

Mirosław Grzybek

 
1 maja 2019 – Święto pracy - Warszawska Cytadela PDF Drukuj Email
poniedziałek, 06 maja 2019 15:25

W dniu 1 maja przedstawiciele Federacji Związków Zawodowych Metalowców i Hutników w Polsce uczestniczyli w obchodach Święta Pracy zorganizowanych przez OPZZ. W Warszawie zostały złożone kwiaty pod Bramą Straceń na Warszawskiej Cytadeli. W uroczystości wzięło udział 150 przedstawicieli naszej Federacji reprezentujących Okręg Śląski z zakładów Grupy FCA Poland z Bielska-Białej, CMC Zawiercie, Huty Łabędy, ABB Bielsko-Biała. Uczestnicy oddali hołd i pamięć tym którzy ponad 100 lat temu w tym miejscu oddawali swoje życie za wolną i niepodległą Polską oraz tym którzy za przekona społeczne głosząc idę równości, wolność, braterstwa oraz poszanowania praw pracowniczych ponosili cenę najwyższą. W swoim wystąpieniu Przewodniczący Federacji stwierdził że obecnie po 15 latach bycia członkiem Unii Europejskiej polscy pracownicy oczekują europejskiej płacy minimalnej ponieważ jako Polska, jako Polacy, związkowcy, metalowcy i hutnicy mamy prawo do równego traktowania w ramach wspólnej unii europejskiej.

/galeria/

FZMiH

Mirosław Grzybek 
Ogólnopolski Dzień Metalowca i Hutnika – Szaflary 2019 PDF Drukuj Email
poniedziałek, 29 kwietnia 2019 18:35

W dniach 25-27 kwietnia 2019 w miejscowości Szaflary OW Borowy Dwór miały miejsce obchody Dnia Metalowca i Hutnika. Organizacją spotkania związkowców zrzeszonych w Federacji Związków Zawodowych Metalowców i Hutników zajęła się Rada Okręgu województwa Małopolskiego pod przewodnictwem Przewodniczącego Rady Okręgu kol. Józefa Kawuli. Gośćmi obchodów byli Wiceprzewodniczący OPZZ kol. Andrzej Radzikowki, Przewodnicząca Federacji NSZZ Przemysłu Lekkiego kol. Wiesława Licha i Wiceprzewodniczący kol. Grażyna Wesołowska.

W trakcie uroczystej akademii uczestnikom została przybliżona historia i współczesność największego zakładu okręgu jakim jest Huta ArcelorMittall. Zasłużonym działaczom zostały wręczone odznaczenia Federacyjne i OPZZ.

To pierwsze wspólnie obchodzone święto Metalowców i Hutników po ubiegłorocznym połączeniu się dwóch Federacji. Jak podkreślił w swoim wystąpieniu Przewodniczący Federacji to kolejna karta historii zapisywana wspólnie w kierunku integracji branżowego ruchu związkowego. W dalszej części wypowiedzi zaznaczył – „ dzisiaj jesteśmy dumni i mamy powody do wspólnego świętowania, ale przed nami ogrom pracy integracja naszych środowisk, wspólne docieranie, szukanie najlepszych rozwiązań aby skutecznie bronić i reprezentować naszych związkowców”. Poinformował również, że w najbliższym czasie Zarząd postawił sobie cel próbę rozpoczęcia rozmów z pracodawcami w temacie zawarcia branżowego układu zbiorowego pracy na wzór jaki posiada niemiecki IG Metall i jaki posiadaliśmy Metalowcy i Hutnicy w latach 70 i 80 ubiegłego wieku. Przedstawił decyzję Zarządu o uczestniczeniu w dniu 29 czerwca 2019 w manifestacji organizowanej przez IG Metall w Berlinie.

Wiceprzewodniczący OPZZ kol. Andrzej Radzikowski przybliżył aktualne tematy jakie w swoich działaniach realizuje OPZZ oraz sytuacje związaną ze strajkiem nauczycieli. W obchodach udział wzięło 170 związkowców reprezentujących Zakładowe Organizacje Związkowe z całego kraju. Dwudniowe spotkanie było okazją zacieśnienia wzajemnych kontaktów koleżeńskich w radosnej atmosferze w poczuciu dobrze wypełnionych obowiązków zawodowych. Licznie prowadzone rozmowy pomiędzy przedstawicielami Zakładowych Organizacji Związkowych pozwoliły na wymianę doświadczeń i rozwiązań, które powinny zaowocować w codziennej pracy związkowej.

/galeria zdjęć/

FZZ MiH

Mirosław Grzybek

 
«pierwszapoprzednia12345678910następnaostatnia»

Strona 1 z 59