Start Wydarzenia
Wydarzenia
Wideokonferencja Rady Federacji PDF Drukuj Email
niedziela, 31 maja 2020 19:31

W czwartek 28 maja 2020 miała miejsce wideokonferencja członków Rady Federacji poszerzona o członków Komisji Rewizyjnej. Wirtualnym gościem wideokonferencji był Przewodniczący OPZZ Andrzej Radzikowski. W trakcie blisko trzygodzinnego spotkania uczestnicy wymienili się informacjami dotyczącej aktualnej sytuacji w poszczególnych Okręgach i Zakładach Pracy. Informacje dotyczyły głównie spraw pracowniczych w dobie epidemii koronawirusa. W dyskusji przewijał się temat kolejnej tarczy 4.0, która zadaniem Przewodniczącego OPZZ niesie wiele niekorzystanych rozwiązań takich jak możliwość zawieszenia ZFŚŚ, ograniczenie kwoty odpraw, wydłużenie okresu przestojów ekonomicznych czy przymusowe urlopy. Przewodniczący Radzikowski poinformował, że OPZZ oczekiwało i oczekuje znaczenie większej pomocy ze strony Rządu, a tym samym nieprzenoszenia kosztów związanych z epidemią na zatrudnionych. W ocenie OPZZ i Federacji kolejne tarcze nie chronią skutecznie miejsc pracy ( zwolnienia grupowe Neapco Praszka ) i poziomu dochodów zatrudnionych. Zwrócił uwagę że środki zgromadzone na Funduszu Gwarantowanych Środków Pracowniczych w kwocie 14 miliardów złotych wraz pomocą państwa powinny to zagwarantować. W dalszej części uczestnicy poruszyli, również temat niełatwej współpracy międzyzwiązkowej.

 

Więcej…
 
Apel Federacji Związków Zawodowych Metalowców i Hutników w Polsce ws. Sytuacji w polskim przemyśle motoryzacyjnym do Premiera RP Matusza Morawieckiego PDF Drukuj Email
czwartek, 21 maja 2020 20:22

Po dwóch miesiącach epidemii związanej z koronawirusem sytuacja w branży motoryzacyjnej jest kryzysowa a jej restart wymaga i będzie wymagał dodatkowej pomocy ze strony rządu i administracji państwowej. Zawierane porozumienia w ramach „Tarczy” zgodnie z ustawą z dniach 31 marca 2020 nie gwarantują utrzymania miejsc pracy.  Do dnia dzisiejszego niektóre zakłady nie uruchomiły produkcji ( m.in. Grupa FCA Poland S.A. największy producent samochodów w Polsce) lub pracują na ok. 30 % swoich zdolności produkcyjnych. Z innych  dochodzą informacje, że w związku ze spadkiem zamówień pracodawcy powiadamiają Zakładowe Organizacje Związkowe o zwolnieniach grupowych jak w Neapco Praszka oraz zwolnieniach  indywidulanych. W ocenie Federacji i przedstawicieli związków działających w zakładach motoryzacyjnych nadszedł czas na bezpośrednie zwrócenie się do strony rządowej i zaangażowania sił politycznych i parlamentarnych w obronie ponad 200 tyś miejsc pracy w bezpośredniej produkcji motoryzacyjnej.

 

 

Mirosław Grzybek

FZZ MiH

 
Usługi prawnicze online PDF Drukuj Email
środa, 20 maja 2020 20:49

Koleżanki i koledzy epidemia koronawirusa wywarła i wywiera ogromny wpływ na funkcjonowanie gospodarki, zakładów pracy i naszego codziennego życia. W naszej codziennej związkowej pracy pojawiają się liczne pytania i wątpliwości  z zakresu prawa pracy. Zarząd Federacji pragnąc usprawnić wam dostęp do usług prawniczych do końca lipca tego roku uruchamia konsultacje online poprzez stronę internetowa realizowanego projektu europejskiego GIG Economic. Strona jest w języku angielskim ponieważ w projekcie uczestniczą inne kraje europejskie. Po wejściu na poniższy link https://worker-gig.eu/en/online system wyświetla język zgodny z językiem systemu danego użytkownika i można przesyłać pytania z zakresu prawa pracy. Zapraszamy do korzystania z usług online oraz prosimy o przesyłać opinie o funkcjonowaniu usługi.

Zarząd Federacji

 
«pierwszapoprzednia12345678910następnaostatnia»

Strona 1 z 72