Start Wydarzenia
Wydarzenia
Pikieta w obronie Stoczni Remontowej Gryfia w Świnoujściu ! PDF Drukuj Email
środa, 16 września 2020 12:10

We wtorek 22 września 2020 o godz. 12.00. Federacja Związków Zawodowych Metalowców i Hutników w Polsce organizuje pikietę pod Ministerstwem Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej w Warszawie przy ulicy Nowy Świat 6/12.

Pikieta zorganizowana jest wobec zapowiedzi i planów Zarządu Spółki Morskiej Stoczni Remontowej Gryfia Szczecin/Świnoujście wszczęcia procedury zbycia prawa własności i prawa wieczystego użytkowania nieruchomości na której znajduje się tereny stoczni w Świnoujściu.

Procedura ta zapowiadana przez Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej może doprowadzić do utraty miejsc pracy przez ponad 200 stoczniowców.

Związkowcy/stoczniowcy nie zgadzają się w tymi planami restrukturyzacji ministerstwa, aby sprzedaż terenów w Świnoujściu gwarantowała budowę suchego doku w Szczecinie, ponieważ w zamian zostanie złożona im propozycja codziennego pokonywania autobusem ponad 220 km pomiędzy Świnoujściem a Szczecinem.

Stoczniowcy zrzeszeni w Federacji Metalowców i Hutników domagają się wycofania się Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej z tych planów i żądają równomiernego rozwoju obu stoczni w Szczecinie i Świnoujściu.

Stoczniowcy ze Świnoujścia zdecydowanie popierają budowę suchego doku w Szczecinie, który zagwarantuje rozwój tego oddziału i pracę dla ponad 450 stoczniowców, ale jednocześnie domagają się utrzymania działalności remontowej w Świnoujściu, zwłaszcza że te dwa odziały nie stanowią dla siebie konkurencji w przeprowadzanych remontach.

Zarząd Federacji oraz koleżanki i koledzy z Międzyzakładowego Związku Zawodowego Pracowników Stoczni zwracają się z apelem do członków Federacji o wzięcie udziału w organizowanej pikiecie.

Udział w pikiecie prosimy zgłaszać na adres email Federacji Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

 
Rada Federacji Związków Zawodowych Metalowców i Hutników w Polsce PDF Drukuj Email
piątek, 04 września 2020 07:40

W dniu 2 września 2020  po raz pierwszym w tym roku stacjonarnie obradowała  Rada Federacji Związków Zawodowych Metalowców i Hutników w Polsce. To pierwsze w tym roku zebranie członków Rady jest pewnym sygnałem, że zachowując środki ostrożności w dobie koronawirusa  życie powoli wraca do normalności.

Na początku zebrania członkowie Rady uczcili minutą ciszy zamarłego w lipcu kol. Marka Kwaskiewicza długoletniego członka Rady Federacji i Przewodniczącego Związku Zawodowego Metalowcy w Milmet-Timken w Sosnowcu.

Następnie zebrani przeanalizowali i przyjęli uchwały dotyczące bieżącej działalności Federacji, zatwierdzając bilans za rok 2019 i przyjęcia preliminarza na rok 2020.

Uczestniczący w spotkaniu mec. Liwiusz Laska, omówił procedowaną przez Sejm i Senat ustawę o usuwaniu skutków prawnych decyzji reprywatyzacyjnych dotyczących nieruchomości warszawskich, która daje pewne możliwości na uregulowanie stanu prawnego budynku na Długiej.

Przewodniczący poinformował o bieżących działaniach Zarządu Federacji, stanie realizacji projektów unijnych i społecznych, przebiegu prac w Radzie Dialogu Społecznego i procedowanych uchwałach.

Zebrani w trakcie dyskusji zaprezentowali aktualną sytuacje w zakładach pracy związaną z pandemią Covid-19. O ile jeszcze 3-4 miesiące temu zakłady z sektora automotive zapowiadały szereg zwolnień grupowych to na tą chwilę pracodawcy albo z nich zrezygnowali albo uruchomione zostały PDO – programy dobrowolnych odejść.

Nadal niepokojem napawa sytuacja w hutnictwie związana z brakiem restartu Wielkiego Pieca w krakowskim zakładzie ArelorMittal Poland i wypowiedzianym Zakładowym Układem Zbiorowym Pracy. Członkowie Rady po wysłuchaniu sytuacji jaka ma miejsce w Stoczni Remontowej Gryfia w Świnoujściu – postanowili skierować Stanowisko do Ministra gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marka Gróbarczyka ( stanowisko w załączeniu ) z żądaniem podjęcia dialogu ze stoczniowcami.

Zebrani decydowali, że w związku obostrzeniami dotyczącymi organizowania spotkań powyżej 150 osób Ogólnopolski Dzień Metalowca i Hutnika zostanie zorganizowany w przyszłym roku w dniach 22-25 kwietnia 2021 w Mielnie w OW. Albatros.

W obradach uczestniczyły zaproszone przedstawicielki Huty Celsa z Ostrowa Świętokrzyskiego – Przewodnicząca Związku Maria Poziomek i Malwina Gierczak.

Rada zakończyła się miłym akcentem złożeniem podziękowań za pracę długoletnim pracownikom, którzy z Federacją byli związani ponad 30 lat – pani Barbara Jóźwiak – Sekretariat, pani Maria Kowalska – Księgowość, pani Elżbieta Skrakowska – Administracja.

/galeria/

 

Federacja ZZ MiH w Polsce

Mirosław Grzybek

 
Nadzwyczajna sesja Rady Miasta Świnoujście zwołana na wniosek związkowców Stoczni „GRYFIA” PDF Drukuj Email
niedziela, 30 sierpnia 2020 13:35

W dniu 20 sierpnia 2020 miała miejsce nadzwyczajna sesja Rady Miasta Świnoujście zwołana na wniosek związkowców Stoczni „Gryfia” w obronie miejsc pracy wobec zapowiedzianej przez Zarząd Stoczni likwidacji Oddziału Świnoujście. Sesja rozpoczęła się od zaprezentowania aktualnej sytuacji w stoczni, którą zaprezentowała Aneta Stawicka Przewodnicząca MZZ Pracowników Stoczni Remontowej „GRYFIA”.

„Teraz to się nazywa „modernizacja Gryfii”, czyli - zabranie ze Świnoujścia wszystko, co się da i jest sprawne czyli - dok, żurawie nabrzeżowe, żurawie samojezdne, wózki akumulatorowe, halę namiotową ba nawet ploter do drukowania rysunków technicznych w formacie A0. I tylko ludzie nie są im potrzebni. Nie wierzcie im, że wszystko odbędzie się z poszanowaniem praw pracowniczych. Będą to wypowiedzenia zmieniające z propozycją pracy w Szczecinie. No łaskawy Pan, a naszym szczytem marzeń jest codzienny dojazd do pracy 120 km w jedna stronę. Podpiszesz – będziesz jeździł, nie podpiszesz – idziesz po zasiłek. Ale jakby co, to dostaliśmy propozycje pracy. Tym Panom, co wpadli wg nich na genialny pomysł wydaje się, błędnie zresztą, że remedium na całe zło w Szczecinie to sprzedaż Zakładu w Świnoujściu, zabranie wszystkiego, co się da, a wszyscy armatorzy popłyną za naszym dokiem jak kaczuszki do Szczecina. Nic bardziej mylnego. Żaden z naszych stałych armatorów po likwidacji Stoczni w Świnoujściu nie postawi swojego statku do remontu w Szczecinie”

Więcej…
 
«pierwszapoprzednia12345678910następnaostatnia»

Strona 1 z 76