Start Okręg Wielkopolski
Poznań
UROCZYSTOŚCI UPAMIĘTNIAJĄCE 61 ROCZNICĘ POZNAŃSKIEGO CZERWCA 56 PDF Drukuj Email
poniedziałek, 10 lipca 2017 12:38

W Poznaniu jak co roku odbyły się uroczystości upamiętniające pierwsze w powojennej historii Polski wystąpienie „robotników”, które miało miejsce w dniu 28 czerwca 1956r na ulicach miasta. Wystąpienie to zainicjowane przez pracowników HCP a w tamtym okresie czasu „Zakładach im. Józefa Stalina” rozlało się na pozostałe zakłady pracy robotniczej dzielnicy Wilda i w wielkim marszu niezadowolonych maszerujących pod hasłem „chleba i pracy” pochód kierował się ku centrum miasta, gdzie do w/w grupy dołączali mieszkańcy Poznania.

Pamiętając o tamtych wydarzeniach nazwanych dzisiaj „czarnym czwartkiem” lub też „powstaniem poznańskim” mając na uwadze fakt aby nigdy więcej w Naszej Ojczyźnie do takich sytuacji nie dochodziło w uroczystych obchodach 61 rocznicy tego wydarzenia brali udział członkowie NSZZ Pracowników H.Cegielski Poznań „METALOWCY”.

Członkowie naszego związku zawodowego jak zawsze brali czynny udział w obchodach upamiętniających „czarny czwartek” 1956 roku zarówno o godzinie 06:00 przed bramą byłej Fabryki W3, gdzie przed tablicą upamiętniającą te wydarzenia kwiaty złożyli członkowie Komisji Zakładowej Fabryki Pojazdów Szynowych pod przewodnictwem przewodniczącego kolegi Piotra Kaczmarka.


Jak też w godzinach południowych przed bramą główną HCP, gdzie wiązanki kwiatów pod tablicą tam się znajdującą złożyli przedstawiciele wszystkich organizacji związkowych działających w HCP w tym także Przewodniczący MK NSZZ Pracowników H.Cegielski Poznań kolega Zdzisław Stróżyk.


Ponadto kwiaty w imieniu Komisji Zakładowych naszego związku złożył wiceprzewodniczący MK NSZZ Pracowników H.Cegielski Poznań kolega Dariusz Rychlewski.


Tym samym przedstawiciele Naszego zawiązku zawodowego „METALOWCY” oddali hołd kolegom „cegielszczakom” z czerwca 1956 roku.

 

/Marek Kunowski/

 


 
Metalowcy z HCP Poznań wybrali władze Związku na nową kadencje PDF Drukuj Email
sobota, 11 lutego 2017 07:29

Kampania sprawozdawczo-wyborcza  w NSZZ Pracowników H. Cegielski Poznań S.A. METALOWCY rozpoczęła się w listopadzie  ubiegłego roku i zakończyła Walnym  Zebraniem Sprawozdawczo-Wyborczym w  dniu 30 stycznia 2017 roku trakcie, którego członkowie Związku wybierali nowe władze.

Zebranie  otworzył Przewodniczący Międzyzakładowej Komisji  kol. Zdzisław Stróżyk witając delegatów Związku oraz zaproszonych gości w osobach:

Przewodniczący Federacji  ZZ Metalowcy kol. Roman Wojtkowiak, Przewodniczący  Okręgu Wielkopolsko-Lubuski Federacji ZZ Metalowcy kol. Bogdan Kaczmarek, Przewodniczący Rady Województwa Wielkopolskiego OPZZ w Poznaniu kol. Bolesław Stanikowski oraz V-ce Prezes H. Cegielski Poznań S.A. Bogdan Pilch.

W konferencji uczestniczyło 52 delegatów, co stanowiło 83 % ogólnej liczby wybranych delegatów.

W trakcie zebrania delegaci wysłuchali sprawozdań z prac Zarządu Związku oraz Komisji Rewizyjnej za lata 2012- 2017.

W dyskusji panelowej zapoznali się z aktualną sytuacją w poszczególnych Spółkach, w których Związek prowadzi działalność statutową oraz ze z optymistycznym planem produkcji i wprowadzeniem nowych wyrobów  w  H. Cegielski Poznań S.A.

Delegaci podsumowali mijającą kadencje, oraz wybrali nowe władze Związku na Kadencje 2017 – 2022 czele, którego ponownie został wybrany  kol. Zdzisław Stróżyk.

 

Federacja ZZ Metalowcy

Mirosław Grzybek

 
Obchody poznańskiego Czerwca 56. PDF Drukuj Email
poniedziałek, 27 czerwca 2016 18:56

W niedziele 26 czerwca 2016 przed główną bramą Zakładu H. Cegielski-Poznań S.A. w Poznaniu miała miejsce uroczystości upamiętniające wypadki poznańskiego Czerwca 56, którego głównymi uczestnikami byli pracownicy, związkowcy, metalowcy zatrudnieni w tym zakładzie.

W obchodach odpowiadając na apel kolegów z „Cegielskiego” udział wzięło ponad 100 przedstawicieli Okręgu Śląskiego, Łódzkiego i Wielkopolskiego Federacji Metalowcy.

Przewodniczący Metalowców H. Cegielski – Poznań S.A. kol. Zdzisław Stróżyk oraz V-ce Przewodniczący kol. Darek Rychlewski przybliżyli historię genezę oraz przebieg wydarzeń mających swój początek w czwartek 28 czerwca 1956 roku.

Przewodniczący Federacji Metalowców w Polsce kol. Romuald Wojtkowiak w swoim wystąpieniu podkreślił jak istotą rolę w naszej świadomości społecznej i związkowej powinna odgrywać pamięć historyczna.

V-ce Przewodniczący Federacji Metalowców kol. Grzybek Mirosław – zabierając głos zwrócił uwagę zebranym, że przed sierpniem, październikiem i grudniem nie tylko w kalendarzu, zawsze pierwszy był jest i będzie Czerwiec 56.

Na zakończenie uroczystości zostały złożone wieńce oraz kwiaty dojące hołd tym, którzy jako pierwsi w kraju w czasie realnego socjalizmu upomnieli się o podstawowe prawa pracownicze żądając chleba, wolności, podwyżek płac i obniżenia norm.

Przed uroczystościami związkowcy z zakładów Grupy Fiata i Spółek z nimi kooperujących z Bielska-Białej, GE Power Controls z Bielska-Białej, Belosu Bielsko-Biała, Nemak Bielsko-Biała, Avio Polska, Magneti Marelli Exhaust Systems z Sosnowca, Ospelu z Wierbki, Skierniewickiego ZIPO oraz Feroxcube zwiedzili zakład i hale produkcyjne. Największe wrażenie na zwiedzających zrobił wielkość oraz rozmiar silnika okrętowego.

/galeria/

 

FZZ Metalowcy

Mirosław Grzybek

 
Obchody 60 rocznicy poznańskiego Czerwca 1956 PDF Drukuj Email
poniedziałek, 04 kwietnia 2016 17:17

28 czerwca 2016 mija 60 lat od pierwszego strajku i pierwszego buntu robotniczego o zasięgu ogólnopolskim, jaki miał miejsce w PRL. Strajk wybuchł w czwartek 28 czerwca 1956 roku w Zakładach Przemysłu Metalowego H. Cegielskiego i przerodził się w spontaniczny protest uliczny Wielkopolan przeciw władzy. W buncie tym udział brali związkowcy zrzeszeni w szeregach Metalowców.

Celem upamiętnienia 60 rocznicy tych wydarzeń Międzyzakładowa Komisja NSZZ Pracowników H. Cegielski-Poznań S.A. "METALOWCY" serdecznie zaprasza członków Federacji Metalowcy na obchody uczczenia rocznicy Poznańskiego Czerwca 1956 r. w niedziele 26 czerwca 2016 r. o godz. 11.00.

Wszystkie zakładowe Organizacje Związkowe oraz Rady Okręgów zainteresowanych udziałem w manifestacji są proszone o potwierdzenie przybycia do dnia 30 kwietnia 2016 r.


Apel NSZZ Pracowników H. Cegielski-Poznań S.A. "METALOWCY".

 

FZZ Metalowcy

Mirosław Grzybek

 

 
Spotkanie związkowe Poznań 2015 PDF Drukuj Email
niedziela, 30 sierpnia 2015 19:26

W dniu 26 sierpnia 2015 r. w Poznaniu odbyło się spotkanie przedstawicieli największych Central Związkowych w Polsce z przedstawicielami Niemieckiej Centrali Związkowej IG Metal liczącej 2.5 miliona członków.

 

Stronę niemiecką reprezentowali:

Wolfgang Lemb

Olivier Hobel

Thomas Meschkank

Gabriele Ibrom

Maria Scholz

Joachim Faehrmann

 

Stronę polską reprezentowali:

 

Konfederacja Metalowcy i OPZZ NSZZ Solidarność

 

Romuald Wojtkowiak Bogdan Szozda

Eugeniusz Sommer Andrzej Karol

Stanisław Janas Dorota Walczyńska

Adam Mreńca Przemysław Rzepecki

Bogdan Kaczmarek

 

Więcej…
 
«pierwszapoprzednia1234następnaostatnia»

Strona 1 z 4