Start Zachodnio Pomorski
Szczecin
Rząd PiS likwiduje Morską Stocznię Remontową Gryfia w Świnoujściu ! PDF Drukuj Email
wtorek, 01 grudnia 2020 18:34

Trzy lata temu 27 czerwca 2017 podczas wizyty w Szczecinie premier Matusz Morawiecki mówił do stoczniowców „..Przyjechaliśmy tutaj aby dać z powrotem nadzieję na rozwój stoczni Szczecińskiej i dać konkretne zamówienia, stworzyć pobyt na okręty i statki które tutaj będą budowane. Jest to dla nas kluczowa cześć wielkiej industrializacji polskiej gospodarki….”

Po trzech latach 28 listopada 2020 przedstawiciel i pełnomocnik tegoż samego Rządu Prezes  Krzysztof Zaremba wręczył 197 pracowników Morskiej Stoczni Remontowej Gryfia w Świnoujściu wypowiedzenia z pracy.

Likwidacja stoczni w Świnoujściu to symbol bezkarności obecnej władzy, władzy która głównie dzięki stoczniowcom z roku 1980 może dzisiaj sprawować rządy. Do dziś uczestnicy Sesji Rady Miasta Świnoujścia, która odbyła się 20 sierpnia 2020  poświęconej sytuacji w stoczni słyszą słowa emerytowanego stoczniowca : „ …. jak patrzę na to, co dzieje się z moją stocznią, w której przepracowałem blisko 40 lat i wspomnę sobie walkę i nadzieję wiązane z sierpniem 1980, to dzisiaj się zastanawiam czy to miało sens? Po prostu mi wstyd za tych ludzi mających podobno rodowód Solidarności”.

Niech zestawienie tych wypowiedzi będzie puenta tego co wydarzyło w Świnoujściu !!!

 

FZZ MiH

Mirosław Grzybek

 
Pikieta PDF Drukuj Email
czwartek, 24 września 2020 14:29

We wtorek 22 września 2020 ok. 100 związkowców zrzeszonych w Federacji Związków Zawodowych Metalowców i Hutników w Polsce pikietowało pod Ministerstwem Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej w Warszawie przy ulicy Nowy Świat 6/12 ( były budynek KC )

Protest został zorganizowany wobec obrony ponad 200 miejscy w Morskiej Stoczni Remontowej Gryfia w Świnoujściu w związku z zapowiedzianą przez Zarząd Spółki procedurą sprzedaży prawa własności i prawa wieczystego użytkowania nieruchomości na której znajduje się tereny stoczni. Oznaczać to może koniec przemysłu stoczniowego w tym mieście. Spółka jest własnością Skarbu państwa zarządzana przez Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.

Mimo, że pan minister Marek Gróbarczyk był obecny w budynku nie miał odwagi spotkać się z delegacją związkową, udawadniający że dialog społeczny i oczekiwania ludzi pracy są mu obce. Petycję odebrali pracownicy ministerstwa.

Ten stosunek do ludzi pracy, którzy aby dotrzeć do Warszawy z Świnoujścia i z innych miast Polski m.in. z Krakowa i Katowice, pokonali setki kilometrów świadczy o arogancji obecnej władzy. Po 40 latach od przemian społeczno-politycznych, które zostały zapoczątkowane przez stoczniowców dzisiaj odpłaca się im brakiem szacunku i dialogu.

A jeszcze nie tak dawno Premier M. Morawiecki i Minister M. Gróbarczyk 23 czerwca 2017 na terenie Morskiej Stoczni Remontowej Grfia uroczyście położyli stępkę pod budowę promu pasażersko-samochodowego dla Polskiej Żeglugi Bałtyckiej – mówiąc „ Przyjechaliśmy tutaj aby dać z powrotem nadzieję na rozwój stoczni Szczecińskiej i dać konkretne zamówienia, stworzyć pobyt na okręty i statki które tutaj będą budowane. Jest dla nas kluczowa cześć wielkiej industrializacji polskiej gospodarki” – dziś zostały słowa, restrukturyzacja przez likwidacje i sprzedaż.

Przed wejście do Ministerstwa została złożona sybiliczna trumna jako wyraz obecnej sytuacji i nastrojów jakie panują wśród stoczniowców.

Petycja

Galeria

 

Mirosław Grzybek

FZZ MiH

 
Pikieta w obronie Stoczni Remontowej Gryfia w Świnoujściu ! PDF Drukuj Email
środa, 16 września 2020 12:10

We wtorek 22 września 2020 o godz. 12.00. Federacja Związków Zawodowych Metalowców i Hutników w Polsce organizuje pikietę pod Ministerstwem Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej w Warszawie przy ulicy Nowy Świat 6/12.

Pikieta zorganizowana jest wobec zapowiedzi i planów Zarządu Spółki Morskiej Stoczni Remontowej Gryfia Szczecin/Świnoujście wszczęcia procedury zbycia prawa własności i prawa wieczystego użytkowania nieruchomości na której znajduje się tereny stoczni w Świnoujściu.

Procedura ta zapowiadana przez Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej może doprowadzić do utraty miejsc pracy przez ponad 200 stoczniowców.

Związkowcy/stoczniowcy nie zgadzają się w tymi planami restrukturyzacji ministerstwa, aby sprzedaż terenów w Świnoujściu gwarantowała budowę suchego doku w Szczecinie, ponieważ w zamian zostanie złożona im propozycja codziennego pokonywania autobusem ponad 220 km pomiędzy Świnoujściem a Szczecinem.

Stoczniowcy zrzeszeni w Federacji Metalowców i Hutników domagają się wycofania się Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej z tych planów i żądają równomiernego rozwoju obu stoczni w Szczecinie i Świnoujściu.

Stoczniowcy ze Świnoujścia zdecydowanie popierają budowę suchego doku w Szczecinie, który zagwarantuje rozwój tego oddziału i pracę dla ponad 450 stoczniowców, ale jednocześnie domagają się utrzymania działalności remontowej w Świnoujściu, zwłaszcza że te dwa odziały nie stanowią dla siebie konkurencji w przeprowadzanych remontach.

Zarząd Federacji oraz koleżanki i koledzy z Międzyzakładowego Związku Zawodowego Pracowników Stoczni zwracają się z apelem do członków Federacji o wzięcie udziału w organizowanej pikiecie.

Udział w pikiecie prosimy zgłaszać na adres email Federacji Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

 
Trudna sytuacja pracowników Morskiej Stoczni Remontowej Gryfia w Świnoujściu PDF Drukuj Email
wtorek, 18 grudnia 2018 20:33

Zbliżający się koniec roku to dla wielu naszych związkowców i firm w których pracują to podsumowanie 12 miesięcznego okresu funkcjonowania. To również czas planowania zadań i stawiania sobie celów na przyszłość. I chociaż wydaje się że obecnie w Polsce nie mamy większych zagrożeń utraty miejsc pracy to jednak jest to sytuacja bardzo mylącą. Pracownicy Morskiej Stoczni Remontowej Gryfia w Świnoujściu gdzie działalność prowadzi Organizacja Związkowa należąca do naszej Federacji prowadzi działania mające na celu ratowanie miejsc pracy. Pracownicy stoczni walczą o swój byt w sektorze przemysłu, który według zapowiedzi obecnego Premiera RP p. Morawieckiego ma być modelowym przykładem jak ma funkcjonować przedsiębiorstwo kierowane przez przedstawicieli Rządu. Zainteresowanych zapraszam do lektury Listu Otwartego – Wspólnej Reprezentacji ZZ działających w MSR Gryfia oraz opisu tej sytuacji przez Przewodnicząca Związku kol. Anetę Stawicką.

List otwarty.

Opis sytuacji.

FZZ MiH

Mirosław Grzybek