Start Historia
Historia FZZ
Jak powstała Federacja związków Zawodowych "Metalowcy" PDF Drukuj Email
poniedziałek, 27 października 2008 18:56

5 października br. Minęło 25 lat od chwili, gdy Sąd Wojewódzki w Warszawie pod numerem „8” zarejestrował Federację Związków Zawodowych Pracowników Przemysłu Metalowego i Elektromaszynowego „METALOWCY”.

Ta ważna chwila otworzyła nowy rozdział w ponad 100 letniej historii funkcjonowania związków zawodowych Metalowców w Polsce. W ćwierćwiecze tego wydarzenia warto przypomnieć jak doszło do powstania Federacji. Warto przypomnieć głównych aktorów tych dni, pamiętając równocześnie, że wielu z nich już odeszło, wielu zakończyło aktywność zawodową i społeczną, ale są też tacy, którzy do dnia dzisiejszego aktywnie działają zarówno w zakładach, jak i w naszych strukturach ponadzakładowych. Przede wszystkim należy jednak pamiętać o najważniejszych twórcach Federacji, o często dzisiaj bezimiennych członkach zakładowych organizacji związkowych Metalowców. To oni na zebraniach zakładowych podjęli decyzję o powołaniu Federacji. To z ich upoważnienia Komitet Założycielski, a później delegaci na pierwszy Zjazd przyjęli ramy prawne, program działania i strukturę organizacyjną związku.

 

Więcej…
 
100 lecie Związków Zawodowych Metalowców w Polsce PDF Drukuj Email
niedziela, 25 maja 2008 00:00

100 lecie działania Związków Zawodowych Metalowców w Polsce, które przypada w tym roku to dobry moment do przedstawienia historii naszej organizacji.

Korzystając z tej okazji, przedstawiamy Państwu historię Metalowców. Oczywiście w wielkim skrócie, gdyż nie sposób na kilku stronach opowiedzieć o 100 latach działalności Związku Zawodowego. Związku, który tak jak w wielu państwach Europy był prekursorem ruchu zawodowego na ziemiach Polski.

Pierwsze organizacje związkowe na ziemiach polskich, które w swojej nazwie użyły słowa „Metalowcy” powstały w roku 1869. W Bydgoszczy utworzono Związek Budowy Maszyn i Metalowców. W publikacjach można też znaleźć inna nazwę tego związku Związek Metalowców i Robotników Budowy Maszyn. W tym samym roku w Hucie LAURA w Siemianowicach powstaje liczący 1500 członków Związek Robotników Budowy Maszyn i innych Metalowców. Rok później w Poznaniu powstaje Związek Zawodowy Mechaników i Robotników Metalowych, którego członkowie wywodzą się z Zakładów Cegielskiego.

Więcej…